Özellikle android telefon kullanıcılarının pek çoğunun mustarip olduğu ve doğru cevabı bulamadığı soruların Arka Plan Verilerini Kısıtla Kapatma Veri Kısıtlama Nasıl Yapılır? gelmektedir. Arka plan verilerinin internet kullanımına etkisi. Arka plan verilerinin telefon şarjına etkisi ve daha pek çok soru bu konu içerisinde barınmaktadır.

Üstelik, bilerek ya da bilmeyerek arka plan verilerini kapatmış olan kişilerin tekrar açmak istediğinde yaşadığı zorluklarda bu konu içerisindedir. Bizde, sizler için kaynak bir rehber olması açısından bu içeriğimizi hazırladık. Tümüyle okuduğunuzda “arka planın ne olduğu” konusundan “arka plan açma ve kapama” konusuna kadar tüm bilgileri net şekilde öğreneceksiniz.

Telefonda Arka Plan Ne Demek?

Öncelik en baş ve pek çok kişinin yanlış bildiği konulardan başlayalım. Telefonda arka plan uygulamalarının açık kalmasının ne gibi sorunları bulunuyor? Eminiz ki bu soru pek çoğunuzun aklında olan en önemli soruların başında gelmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse telefonda arka plan dediğimiz durumu şöyle açıklayalım

Örneğin: Facebook uygulamasına girdiniz ve sonrasında canınız sıkıldı ve kapattınız. Ancak siz farkında olmasında telefonunuzun ana ekranına geldiğinizde Facebook yine açık kalacaktır. İşte siz farklı şeylerle ilgilenirken arkada çalışan bu ve benzeri uygulamalara “arka plan uygulamaları denir.”

Yani arka plan uygulamaları siz sekmeyi kapattığınızda bile arkada sürekli bulunan uygulamalardır.

Arka Planda Uygulama Çalışmasının Zararları

Arka planda çalışan uygulamalar pek çok soruna sebebiyet vermektedir. Bu sorunların en başında ise şarjınızın hızlı şekilde bitmesi gelmektedir. Şarj sorunu neticesinde 6 ay ile 1 yıl kadar süre sonra normalde olması gerekenden çok daha hızlı süreçte bataryanızın ömrü tükenecektir. Ayrıca eğer hücresel internet (yani telefon hattınızın interneti) bağlantınız açıksa muhtemelen internetinizi arka planda yemeye devam edecektir.

Arka Plan Verisi Nedir?

Arka plan verisi ve arka plan uygulaması aynı anlama gelen farklı kelimelerdir. Kısaca, yukarıda bahsettiğimiz gibi telefonunuzda ekranı kitleseniz bile sürekli çalışan uygulamalardır. Bu uygulamaları teknoloji sitelerinde ve gençler arasında arka plan verisi adı verilmektedir. Yabancılık çekmemek için bu bilgiyi de sizlerle paylaşıyoruz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Arka planda çalışan uygulamalar tek değildir. Yani siz kaç tane uygulama gezdiyseniz o kadar akra planda çalışan uygulamanız olacaktır. Mesela, Whatsapp’ta biriyle mesajlaştınız sonrasında Instagrama girdiniz ve ondan yarım saat sonra galerinizi gezdiniz. İşte bu uygulamalar eğer düzgün şekilde kapanmadıysa mutlaka arka planda çalışacaktır.

Arka Plan Veri Kısıtlama Ne İşe Yarar?

Evet, bu kadar bilgiyi sizlere sunduktan sonra arka plan veri kısıtlamayı da göstermemiz oldukça önemli gözükmektedir. Arka plan verisi ya da arka plan uygulaması (her ikisi de aynı anlamda) sağlıklı şekilde kısıtlandığında şu iki olay gerçekleşir

 1. Telefonun Batarya Ömrü Uzar: Telefonunuzun pil sağlığı normal bitmesi gereken sürede biter ve sizler de tekrar batarya değişimi için ücret ödemek zorunda kalmazsınız.
 2. İnternet Tasarrufu Sağlarsınız: İster kendi internet paketiniz olsun isterseniz de evin internetini kullanın tasarruf sağlarsınız. Hatta bu yöntem sonrası evdeki internetin yavaşlaması problemi bile düzelebilir.

Arka Planda Uygulama Yenileme Nedir?

Uygulama Yenileme dediğimiz durum ise açık kalmış olan uygulamanın sürekli kendini güncellemesi ve bu sebeple internet kullanmasıdır. Yani eğer bir sosyal medya ağınız açık kalmışsa bu arka planda yeni gönderile oldukça kendini yenileyecektir ve veri kullanımı sağlayacaktır.

Mesajlar Arka Planda Çalışıyor Ne Demek?

Oldukça çok kişinin karşılaştığı ve net olarak cevap bulamadığı sorulardan biri ise mesajlar arka planda çalışıyor uyarısının ne anlama geldiğidir. Bizler size rehberlik etmesi açısından hazırladığımız bu içeriğimizde bu konu hakkında da net yanıt vereceğiz.

Mesajlar arka planda çalışıyor uyarısı aldıysanız ya da bunu kendiniz keşfettiyseniz. Arka plan sekmesindeki uygulamayı kapatmanız gerekmektedir. Bunun için telefonunuzun Home adını verdiğimiz ana ekran tuşuna tıklamanız, eğer yoksa yine ekranın üzerinde bulunan dokunmatik tuşları denemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaptığınızda arka plan uygulamalarınıza kolayca ulaşacaksınız.

Arka Plan Verileri Kısıtla

Arka planda çalışan verilerinizi kısıtlamak istiyorsanız yapmanız gereken şeyleri sizlerle adım adım paylaşacağız. Öncelikle bilmelisiniz ki android telefon kullansanız bile bahsettiğimiz bazı kısımlara ulaşamayabilirsiniz. Ancak mantık olarak aynı prensiple çalıştığı için bir kaç sekmeyi kurcalayarak ilgili alana ulaşabileceğinizi düşünüyoruz.

 1. Ayarlar Menüsüne Tıklayın.
 2. Sonrasında Bağlantılara Tıklayın.
 3. Alt Bölümlerde Bulunan Veri Kullanımı Kısmına Tıklayın.
 4. Ayarlar Bölümüne Tıklayın.
 5. Karşınızda Veri Sınırını Ayarla Kısmını Aktif Edebilirsiniz.

Eğer doğru sonuca ulaşamadıysanız bile bu bahsettiğimiz adımları biraz irdelerseniz doğru kısımlara ulaşabilirsiniz.

Arka Plan Verileri Kısıtlama Kapatma Samsung

Çok satan telefonların ilk sıralarında yer alan Samsung markası için veri kısıtlama ve belirli uygulamalar için kısıtlanmış arka plan verilerini açmayı sizlere anlatacağız.

Öncelikle kendiniz inceleyip en çok veri tüketen uygulamayı kapatmak isterseniz şu adımları sırası ile uygulayın:

 1. Ayarlar
 2. Bağlantılar
 3. Veri Kullanımı
 4. Mobil Veri Kullanımı
 5. Bu kısımda hangi uygulamanın ne kadar veri kullandığınız görebilirsiniz.
 6. Arka planda internetinizi en çok tüketen uygulamaları seçip arka planda veri kullanımına izin ver kutucuğunu kapatın.

Bu adımları izlediğinizde en çok internet paketi yiyen uygulamayı kapatmış olacaksınız. Eğer arka planda verileri kısıtlamayı kapatmak isterseniz de yine bahsettiğimiz bu adımda kutucuğu tekrar aktif ederek açabilirsiniz.

Arka Plan Verilerini Kısıtla Kapatma Veri Kısıtlama Nasıl Yapılır? ve benzeri pek çok içeriğimiz için hemen buraya tıklayın ve en güncel içeriklere göz atın!