Ülkemizde ve dünyada kısa boylu olmak pek çok kişi için bir problem olarak görülmektedir. Ayrıca pek çok kişi aslında kısa boylu kategorisine bile girmiyorken kendini kısa olarak tanımlamaktadır. Bunun başlıca sebebi psikolojik olarak etkilenmekten kaynaklanmaktadır. Birey, arkadaş ortamında diğer arkadaşlarından daha kısa olduğunu farkeder. Bunun sonrasında gelişen süreçte bunu bir takıntı haline getirir ve araştırma yollarına başvurur. Üstelik bu bazı kişiler için ülke geneli boy ortalamasının hemen altında bulunuyor olsa bile bu kendisi için bir facia (ne kadar yanlış bir düşünce olsa da) olarak tanımlanmaktadır. Bizler ise bu yazıyı okuyan sizler için boy uzatmayla ilgili fikirler vermek adına Boy Uzatan Sporlar Nelerdir İp Atlamak Boy Uzatır mı? ana başlıklı yazımızı hazırladık. Haydi yazımıza geçelim.

Boy Nasıl Uzar?

Öncelikle sizlere belirtmek istiyoruz ki bir insanın boy uzaması ortalama olarak 22 yaşına kadar sürmektedir. Bunun yanı sıra genetik köken burada çok büyük bir faktördür. Eğer siz ortalama standartın çok altında boya sahip ebeveynlere sahipseniz yaklaşık olarak (istisnalar mutlaka olabilir) o boylarda olacaksınız. Ancak moral bozmanıza gerek yok. Bizler yazımızda sizlere hayal satmak yerine gerçeklerden bahsedeceğiz. Her ne kadar genetik faktörler etkili olsa da sizin beslenme alışkanlığınız ve aktif yaşantınızda bu değere etki etmektedir. Buraya kadar ki yazımızı tam manasıyla anlamadan yazıya devam etmenizi istemiyoruz ve şöyle bir örneklendirme yapmak istiyoruz.

Örnek: 1.57 boylarında bir anne ve 1.64 boylarında bir babaya sahipsiniz. (Bunu kendinize göre değerlendirebilirisiniz) Sizler hiç bir çaba göstermezseniz, erkek iseniz ortalama babanızın boyu civarında. Kadın iseniz ortlama annenizin boyu civarında olacaksınız. Bu oran elbet değişebileceği gibi, (dayınızın, teyzenizin boyu vb. faktörler) %90 ihtimalle gerçekleşecektir. Ancak! Siz beslenmenize dikkat edip düzenli spor yaparsanız bunların yanı sıra uyku gibi önemli bir faktöre dikkat ederseniz boyunuzda muhakkak bir değişim meydana gelecektir. Bu oranın kaç cm olacağına yine genetik faktörler etki edecektir. Fakat dediğimiz gibi etkisi olacaktır. Şimdi gelin Hangi sporlar en etkili boy uzatır bir bakalım.

Boy Uzatan Sporlar

Basketbol: Tartışmasız listenin başında basketbol yer almaktadır. Peki neden basketbol boy uzatır? diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun temel nedeni çok basittir. Basketbol, seri hareket etme ve zıplama içeren bir spordur. Sizler hareket edip, özellikle zıpladıkça omurganız açılır ve boy uzamasına etkisi olur.

Yüzme: Bir diğer yararlı spor ise yüzmedir. Neredeyse tüm vücudun çalıştığı bu spor her açıdan vücudumuz için gereklidir. Boy uzamasına ise olumlu etkisi olmaktadır.

Yürüyüş: Özellikle düzenli yürüyüşler kemiklerin güçlenmesi açısından çok önemlidir.

Voleybol: Genellikle sıçramaya dayalı olan bir spor olan voleybol kemik sağlığına ve boy uzamasına etki sağlamaktadır.

Pilates: Diğer sporlara göre daha sakin olan ve vücut posturu düzenleme amaçlı yapılan bir spordur. Bu spor aslında daha farklı açıdan boyu uzun göstermektedir. Sizde eğer kambur durma problemi varsa ve pilates ile bunu düzeltirseniz boyunuza farkında olmadan 2-3 cm eklemiş olacaksınız. Çünkü kapanmış olan kemikleriniz açılacak ve dikleşmeniz dolayısıyla daha uzun hissedeceksiniz.

Önemli: Tekrar tekrar belirtmek istiyorum ki yukarıda yazılan sporlar ve daha niceleri bilim dünyasında tam olarak kabul görmemişlerdir. Bir kesim bunların yararının olduğunu düşünürken diğer kesim tamamen tarafsız kalmaktadır. Fakat bizler, sizler için en azından bir gayret göstermeniz amaçlı bu yöntemleri paylaşıyoruz. Ayrıca unutmayın ki bu sporlar 14-17 yaş arasında olabilecek en büyük verimi sağlamaktadır. Genetik faktörünüzün el verdiği öldüğü birkaç santim bile ekleyebiliyor olmak sizler için güzel bir motivasyon olacaktır.

Boy Kaç Yaşına kadar Uzar

Bu sorunun cevabı ergenlik dönemine girdiğiniz yaş ile ilişkilidir. Ergenlik ortalama olarak Erkeklerde 12 yaşında, Kızlarda 10 yaşında başlamaktadır. Aynı zamanda erkekler ortalama 20, kızlarda 18 yaşına kadar uzamaktadır. Ancak unutmayın ki genetik faktörlere göre bu verdiğimiz yaş oranları aşağı veya yukarı olarak değişebilmektedir. Bunların yanı sıra etkili olan bir kaç faktör vardır.

Uyku

Boy uzamasıyla ilgili bilinen en önemli olay uykudur. Vücut uyku zamanında büyüme hormonu salgılamaktadır. Çağımızda gelişen teknoloji ile birlikte uykuya geçiş saatleri oldukça geç saate çıkmıştır. Bu da verimsiz uykuyu doğurmaktadır. Bunun başlıca sebebi sosyal medya veya bu gibi şeyler ile fazlasıyla zaman geçirip gelişen olaylardan anında haberdar olma istediğidir.

Beslenme

Fazlasıyla yağlı ya da şekerli şeylerden olabildiğince uzak olup, süt ve süt ürünleri tüketmek, hayvansal gıda almak ve vitamin ile minarel açısından zengin meyvelerle beslenmek oldukça önemlidir.

Sigaradan Uzak Durmak

Oldukça küçük yaşlara kadar düşmüş olan sigara kullanımı belki de boy uzamasını en çok etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. İçeriğinde oldukça yoğun zararlı maddeler vücudun tam gelişme döneminde hormanal dengesini bozuyor ve pek çok organımıza zarar veriyor. Sigaradan mutlaka uzak durmamız gerekiyor.

Güncel verilere göre Türkiye’de ortlama erkek Boyu 1.77 cm. Kadın boyu 1.64 cm’dir.

İp Atlamak Boy Uzatır Mı?

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki ip atlamak tüm vücudu çalıştıran bir aktivitedir. Vücuda kilo vermekten, damar sertliğini engellemeye kadar pek çok yararı vardır. Sağlıklı isek mutlaka yapılması gereken bir spordur. Ancak konumuza gelecek olursak bunun net bir kaşılığı maalesef yok. İp atlamak muhakkak kapanmış olan omurgalar için etkili bir spordur. Bu da dolaylı olarak boyumuza bir katkı sağlar fakat net bir şekilde boy uzamasına etkisi olduğunu söylemek maalesef mümkün değildir.

Zıplamak Boy Uzatır Mı?

Bu da yine ip atlamak gibi bir cevabı olan sorudur. Aktif olarak hareket etmenizden kaynaklı hem kaslarınız hemde omurganız olumlu olarak etkilenecektir. Ayrıca eğer genetik olarakta herhangi bir sıkıntı bulunmuyorsa boyunuza etkisi olacaktır.

Barfiks Boy Uzatır mı?

Barfiks çekmek özellikle kol ve omuz kaslarını güçlendirmektedir. Zinde bir vücut için önemli hareketlerin başında gelmektedir. Yine omurgalarımızı ve kemiklerimizin arasındaki kıkırdakları açacağından vücudun halihazırda büyümesine destek sağlamaktadır. Barfiks çekmenin yanı sıra çekiyormuş gibi durup asılı kalmakta yararlı olacaktır. Ancak unutmayın ki bu dediklerimiz en geç 22’li yaşlarda kişiler için geçerlidir.

1 Haftada 10 cm Boy Uzatma Mümkün Mü?

Değerli okurumuz, Pek çok kaynaktan bu ve buna benzer haberler ile sizler üzerinden ziyaretçi çekme amaçlı pek çok başlık açılmaktadır. Unutmayın ki uzama evresi yıllara yayılan bir süreçtir. Sizler kendinize iyi bakıp sporunuzu yaptığınız sürece vücudunuz bunun karşılığını elbet verecektir. Ancak ne yaparsam yapayım boyun uzamıyor diye düşünüyorsanız da sizlere kısa süre içerisinde boy uzatan gıda veya içecek olduğunu söyleyenlere kesinlikle kulak asmamalısınız. Eğer böyle bir durum gerçekten olsaydı dünya üzerinde kısa hiç bir insan kalmazdı lütfen bunu unutmayın. Spor, beslenme, uyku ve minimum düzeyde stres ile yaşamaya devam edersiniz genetik faktörlerin etkisiyle de olabilecek en iyi sonuca mutlaka oluşacaksınız.

Boy Uzatan Sporlar Nelerdir İp Atlamak Boy Uzatır mı? adlı yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Bu ve benzeri yazılarımızı okumak isterseniz hemen buraya basabilirsiniz.