Bunyonlar ve sporcu ayağı gibi ayak sorunları sadece hoş görünmekle kalmaz, aynı zamanda rahatsız edici de olabilir. En kötü yanıda bu sağlıksal açıdan sıkıntı vermesi oluyor. Bu nedenle Bunyon Nedir Bunyonlar İçin Doğal Çözümler inceledik. Neyse ki, ağrıyı hafifletmek ve bunyonları doğal olarak iyileştirmek mümkündür. Kısacası ne gibi önlemler alabiliriz gelin inceleyelim.

Bunyon Nedir Bunyon Ne Anlama Geliyor

Bunyonların ne olduğu ve insanların ne düşündükleri çok farklı iki şey olabilir. Bazı kaynaklar, bunyonların aşırı büyümüş kemik olduğunu ve ekstra kalsiyumun kesilebileceğini veya çözülebileceğini iddia ediyor. Gerçekte bunyonlar, ilk parmak ekleminde doku gelişiminde artış ve şişliktir. Zamanla eklem sertleşir. Serçe parmakta oluşan bunyonlara bazen terzi bunyonları denir.

Bunyonlar Neden Olur ve Ne Sebep Olur?

Bir şeyden kurtulmadan önce, ilk etapta oraya nasıl geldiğini bilmek yardımcı olur. Geleneksel ayak hastalıkları uzmanlarına bunyonların ailede geçtiği ve kemikte yapısal bir deformite olduğu öğretilir.

Bazı insanların ayaklarında kalıtsal olabilen daha az elastik yumuşak doku vardır. Bu ayaklar sıkı, dar parmak kutularına itildiğinde, ayakkabıdan çıktıklarında normal ayak şekline geri dönme olasılıkları daha düşüktür.

Ancak sorun genlerde değil, ayakkabıda başlıyor. Bebekler bunyonlarla doğmazlar ve bunyona sahip olmanın açık bir yolu vardır. Bunlar ise modern ayakkabılardır.

Ayak başparmağı, dar parmaklı ayakkabılara sürekli olarak sıkıştırıldığında, alt parmak eklemi dışarı çıkar ve bir bunyon oluşturabilir.

Başka bir deyişle, yüksek topuklu ayakkabı giymek, sanki parmak uçlarında duruyormuşsunuz gibi ayağı plantar fleksiyonda kilitler.

Bunyonlardan Kurtulmanın Yaygın Yolları

Geleneksel ayak hastalıkları uzmanları muhtemelen daha geniş bir ayakkabı, kemer desteği ortezleri ve muhtemelen ameliyat önerecektir. Bunun temeldeki sorunu çözmemesinin birkaç nedeni vardır.
Bunlar;

 • Daha Geniş Bir Ayakkabı Yeterli Değil
 • Kemer Desteği Kesmeyecek

Bunyon Ağrısı Nasıl Geçer

Ameliyat bazen bunyon ağrısına neden olabileceğinden veya daha da kötüleşebileceğinden, çoğu kişi doğal bir alternatif arıyor. Bu ilaçlar eklem üzerindeki ağrı ve baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunyonları uzun vadede düzeltmek için egzersizler ve uygun ayakkabılar kullanmak da önemlidir. Unutmayın egzersiz yapmak iyi bir yöntem.

Bunyona Ne İyi Gelir

 • Enflamasyonu Azaltma
  Zerdeçal ve soğuk su tedavisi gibi iltihap önleyiciler iltihabı ve ağrıyı hafifletebilir.
 • Dolaşımı Arttırın
  Artan dolaşım, bölgedeki iyileşmeyi de teşvik edebilir. Sıcak kompresler, masaj, egzersiz ve sağlıklı yiyecek seçenekleri dolaşımı iyileştirir.
 • Bunyonlar İçin Doğal Yağlar
  Biberiye esansiyel yağı da dolaşımı uyarır ve seyreltilerek bölgeye masaj yapılabilir. Bu, 2 yemek kaşığı yağ başına yaklaşık 33 damla yağdan fazla olmayacaktır, ancak çok daha düşük bir seyreltme ile faydalar görülebilir.
 • Ayak Yayıcılar
  Doğru Ayak Parmakları gibi ürünler, optimum işlev için ayakların ve ayak parmaklarının normal bir şekle yayılmasına yardımcı olur. Bu cihazlar, her parmak arasında küçük bir boşluk oluşturur ve çıplak ayakla veya bazı yalınayak ayakkabılarla giyilebilir. Ayak başparmağı doğru pozisyonda desteklendiğinde kasları eğitmeye ve bunyonları iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Sağlıklık Ayakkabı
  Daralan burunlu, yükselen ayak parmakları ve topuklu ayakkabılar bunyonlara neden olabilir ve daha da kötüleşebilir. Ayak parmakları birbirine sıkılır, bu da ayak başparmağı eklemini yerinden çıkarabilir ve bunyona neden olabilir. Topuklu ayakkabılar, özellikle kadınların topuklu ayakkabıları ayağın ön kısmına ve ayak başparmağı eklemlerine daha fazla baskı uygular. Dar burunlu ve yastıklı topuklu çoğu tenis ayakkabısı bile uygun kas hareketini engeller ve bunyonlara baskı yapar.
 • Bunyon Egzersizleri
  Belirli ayak kasları güçlendirilmezse, ayak başparmağı yerinden çıkmaya devam edecektir. Ayak kaslarımız parmakların açılımını ve işlevini kontrol eder ve modern ayakkabılar bu kasları zayıflatır. Sağlıklı ayakkabılar önemli bir adımdır, ancak bunyon egzersizleri de bir o kadar önemlidir.
 • Bunyon İçin Akupuntur
  Akupunktur kısmen yerinden çıkmış bir kemiğin yerine geri dönmesine neden olmazken, iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Bunyonlardan Nasıl Kurtulabiliriz

En iyi çabalara rağmen, bazı bunyonlar tamamen kaybolmaz veya ameliyat gerektirebilir. Neyse ki, önce denenecek çok sayıda güvenli, doğal yaklaşımlar var.

 • Ayak parmaklarının açılmasına ve kasların serbestçe hareket etmesine izin veren ayakkabılar seçin.
 • Belirli ayak ve bacak kaslarını güçlendirmek için egzersizler kullanın.
 • Ayak parmak ara parçaları, ayak parmaklarının doğru şekilde kalmasına yardımcı olabilir.
 • Dolaşımı artırın ve iltihabı azaltın.

Bu yazımızda Bunyon Nedir Bunyonlar İçin Doğal Çözümler konusunu ele aldık. Son olarak bu ve benzeri yazılarımızı okumak isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz.