Herkes tabikide rahat gülmek ve kahkaha atmak için beyaz dişleri olmasını ister. Bizde bu yazımızda Dişteki Lekeler Nasıl Çıkarılır Evde Diş Beyazlatma konusunu ele aldık. Tabikide herkes dişlerinin inci gibi parlak görünmesini ister. Eğer sigara ve kahve tüketiminiz varsa bunları aşırı düzeye kaçmadan yapmalısınız. Eğer az tüketim yapamıyorsanız kesinlikle dişlerinizin bakımını düzenli yapmalısınız. Yoksa dişlerdeki lekerin önüne geçemezsiniz. Tabi diş fırçalama alışkanlığınız kesinlikle olmalı. Günde en az 2 kez kesin yapmalısınız. Ayrıyetten evde birkaç yöntem ile de diş lekelerini azaltabilirsiniz. Tabi bunları yaparken kesinlikle hassasiyet hissederseniz kesinlikle yapmayı bırakın. Bu yöntemler evde yaparak diş temizliği açısından size fayda sağlayacaktır. Kısacası ne gibi yöntemler var bakalım.

Diş Lekeleri Neden Olur

 • Sigara ve alkolün aşırı tüketilmesi
 • Çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi
 • Doğuştan yada dış etkenlerden kaynaklı
 • Anne ve babanın diş rengi koyu olması
 • Aşırı florlu su tüketilmesi
 • Yanlış diş macunu ve fırça kullanımı
 • Diş sağlığınıza zarar veren diyetler yapmak
 • Düzenli diş fırçalamamak
 • Süt dişleri zamanında kullanılan antibiyotikler
 • Eski protezlerin kullanılması
 • Çok portakal ve havuç suyu içmek rengi koyulaştırabilir.

Dişlerdeki Lekeler Nasıl Çıkar

Limon ve Karbonat

En çok bilinen ve uygulanan yöntemlerde ilk akla gelen limon ve karbonattır. Bir çay kasığı karbonatın içine limon suyu sıkın ve ardından köpürene kadar karıştırın. Daha sonra diş fırçası ile dişinize fırçalarmış gibi sürün. Karbonat asit özelliği taşıdığı için hafta da 2 kere uygunlayın.

Günde En Az İki Kere Dişinizi Fırçalayın

Dişlerinizde ki lekeleri engellemek için sabah ve gece yatmadan dişlerinizi fırçalamalısınız. Bunu alışkanlık haline getirin ve aksatmayın.

Karbonat, Sirke ve Tuz

Karbonatı zaten biliyoruz. Karbonat, elmas sirkesi ve tuzundan 1 çay kaşığı atarak iyice karıştırın. Ardından diş fırçası ile fırçalarmış gibi dişinizi fırçalayın.

Sofra Tuzu

Her evde eksik olmayan tuzu dişinize uygulayabilirsiniz. Diş fırçasıyla dişinize sürün ve diş renginizin açıldığını fark edeceksiniz. Hemde tuzda bulunan anti bakteriyel sayesinde bakterilere karşıda etkili.

Dişlerdeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkarılır

Aktif Kömür

Bir tablet kömürü yarım çay bardağı su içerisinde karıştırın. Sonra kıvam aldığında diş fırçanız ile fırçalayın. bunu 5 dakika kadar yapın ve ağzınızı iyice çalkalayın. Haftada 3 kere yapabilirsiniz. Her gün yapmayın.

Karbonat

En çok bilindik yöntem karbonat. Diş fırçanıza dökerek 3-5 dakika fırçalayın. Haftada 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.

Çilek

Çileğin dişlere iyi geldiğini biliyoruz. Çileği iyice ezin ve püre haline getirin. Daha sonra fırça ile dişlerinize iyice sürün. Haftada 2 kere yapın.

Karbonat, Adaçayı ve Tarçın

Adaçayını ezin. 1 çay kaşığı karbonat ve tarçın ile karıştırın. Diş fırçanız ile dişe uygulayın. Haftada 2 kere yapın.

Muz Kabuğu

Dişlerinizi fırçalayın. Daha sonrasında muz kabuğu ile dişlerinizi ovun.

Dişteki Lekeler Nasıl Çıkarılır Evde Diş Beyazlatma yazdık. Son olarak diğer yazılarımıza anasayfamızdan göz atabilirsiniz.