Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınırsa, sorunu çözmenin birkaç yolu var. Bu sorun yeni bir bilgisayar almanıza gerek kalmayacak. Bazen bu kaçınılmaz olsa da. Bu nedenle Dizüstü Bilgisayarınızı Aşırı Isınmaktan Nasıl Korursunuz inceledik. Dizüstü bilgisayarlar taşınabilirdir. En güzel özelliğide budur. Bu da elbette insanların onları kullanmasının büyük bir nedenidir. Ancak aygıt ne kadar küçükse, tümü ısı üreten mikroişlemci, anakart ve sabit sürücü gibi parçalar için o kadar az yer kalır. Bu parçalar birbirine ne kadar yakın olursa, ısı o kadar yoğunlaşır. Bu da dahili fanların parçaları soğutmak için fazla mesai yapmasına neden olabilir. Dizüstü bilgisayarınız önemli ölçüde yavaşladığında, alt kısım dokunmak için çok sıcaktır ve fanların çalıştığını duyabilirsiniz, aşırı ısınma ihtimali vardır. Kısacası neler yapabiliriz inceleyelim.

Dizüstü Bilgisayarınız Aşırı Isınırsa Yapmanız Gerekenler

1- Dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve tıkanmaya neden olabilecek ve verimli çalışmasını engelleyebilecek kir, toz veya kalıntı olup olmadığını kontrol edin.

2- Kullanırken dizüstü bilgisayarınızın yeterli hava akışına sahip olduğundan emin olun. Dizüstü bilgisayarınızı battaniye, yastık, yatak veya halı üzerine koymayın. Çünkü bunlar havalandırma deliklerini tıkayabilir.

3- Bilgisayarın altına soğutma fanı alabilirsiniz. Böylece hava akımı yardımcı olur.

4- Dizüstü bilgisayarınızı açtığınızda ve kullanılmadığında kapattığınızda çalışan yazılım programlarının ve uygulamaların sayısını sınırlayın. Ayarlarınızı güç tasarrufu moduna da değiştirebilirsiniz.

5- Soğuması için bir şans vermek için dizüstü bilgisayarı bir gecede kapatın. Bir çantada taşırken kapalı olduğundan emin olun.

Dizüstü Bilgisayarın Çok Isınmasını Nasıl Önlersiniz?

Laptop kullanmak çok kullanışlı. Fakat dizüstü bilgisayarınızın kucağınızda çok fazla ısı ürettiğini ve bu şekilde kullanmayı imkansız hale getirdiğini fark edeceksiniz. Dizüstü bilgisayar ısısı, yüksek CPU kullanımının ve verimsiz veya kısıtlı bir soğutma sisteminin sonucudur. Dizüstü bilgisayarınızı serin tutmak ve bilgisayarın ömrünü uzatmak için bu sorunları çözün.

Aşama 1

Windows güç seçeneklerinde “Güç Tasarrufu” ayarını seçin. Bu ayar, bilgisayarı en iyi pil ömrü için optimize ederek bazı bileşenlerin performansını biraz azaltır. Bir bilgisayar bileşeni daha yüksek hızda çalıştığında daha fazla ısı ürettiğinden, bu bilgisayarın ısı çıkışını azaltır.

Aşama 2

Dizüstü bilgisayarınızı temiz tutun. Toz zamanla, giriş ve çıkış deliklerini tıkayabilir ve fanın kanatlarına yapışabilir. Bu sürtünmeyi arttırır ve hava akışını kısıtlar. Hafif tozlu bir dizüstü bilgisayarı temizlemek için bir fırça ve bir kutu basınçlı hava kullanın. Eski ve çok tozlu bir makineyi temizlemek için, daha kapsamlı bir temizlik için bilgisayarın kasasını açmanız veya soğutma fanını değiştirmeniz gerekebilir.

Aşama 3

Dizüstü bilgisayarınızın altındaki hava giriş deliğini tıkamaktan kaçının. Dizüstü bilgisayar, bilgisayarın altından hava geçiremiyorsa, dahili bileşenlerini yeterince soğutamaz. Bu aşırı ısınmaya neden olabilir. Dizüstü bilgisayarınızı mümkün olduğunda bir masa, masa veya dizüstü bilgisayar sehpası üzerinde kullanın.

Aşama 4

Video öğeleriyle pencereleri veya sekmeleri minimumda açık tutun. Video oynatmak CPU kaynaklarını tüketerek bilgisayarınızın daha fazla çalışmasına neden olur. Ayrıca dizüstü bilgisayarınızın işlemcisinin boş duruma geçmesini ve soğumasını da engeller.

Dizüstü Bilgisayarınızı Aşırı Isınmaktan Nasıl Korursunuz yazdık. Son olarak bu ve benzeri yazılarımızı okumak isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz.