Gümüşçün böceği namıdeğer “Nem Böceği” veya “Kalorifer Böceği” diyebiliriz. Neredeyse evlerin çoğunda karşılaştığımız bir sorun. Tüm evde karılaşabileceğiniz bir böcek türü. Ayrıca gerçekten rahatsız edici bir durum. Gümüşçün böcekleri evlerde bulunan çatlak, yarık gibi yerlerde, kuytu çöşede delikli yerlerde veya parke altlarında yaşar ve görülürler. Bunlar kağıt, bez ve karton gibi şeylerle beslenir. Bu tür böcekler nemli yerlerde çatlak, delik veya parke altlarında yaşamayı sever. Bu yüzden bu yazımızda Evdeki Gümüş Böceğinden Nasıl Kurtulurum konusunu ele aldık. Bu nedenle evinizde böyle yerler varsa kesinlikle kapatın. Bir şey olmaz ne gelebilir demeyin. Çünkü gümüş böcekleri böyle yerlere yumurtalarını bırakır ve çok sayıda ürer. Buda sizi bir hayli zorlu bir duruma sokar.

Tüm evlerde görüldüğü için bunların zararsız olduğunu biliyoruz. Fakat mavi, gri ve yılan gibi uzun böcek oldukları için evinizde olması hiç güzel bir durum değil. Ayrıca gümüşçün böcekleri çok hızlı hareket ediyor. Eğer gördüğünüzde ilk hamlede alıp dışarı atamazsanız, kaçırma ihtimaliniz bir okadar fazladır. Gümüşçün böcekleri kitap, ölü cilt hücreleri ve nişaslı materyallerle de besleniyor. Gümüş böcekleri karanlıkta, nemli ve ıslak yerlerde büyür ve gelişir. Kolay yöntemlerle gümüşçün böceklerinden kurtulmanız mümkün.

Gümüş Böceği Neden Olur? Gümüi Böceği Nerede Daha Çok Görülür?

Tabikide en önemli etki temizlik ve hijyenden geliyor. Temizliğinize ne kadar özen göstersenizde bu böceğe raslamanız mümkün. Gümüş böcekleri nemli, ıslak, kapı, tezgahlar, delikler, yarık, çatlaklardan evinize girebilir. Böyle yerlerde çoğalırlar. Çünkü çok hızlı üreme ve çoğalma özellikleri var. Ayrıca karanlık ve nemli yerleri mesken alır ve daha çok görülür. Gümüşçün böcekleri kağıt, bez, kitap gibi şeylerden beslenir. Ancak gümüş böcekleri hiçbir besin yemeden 10 ay yaşayabiliyor.

Gümüş Böceği Nasıl Yok Edilir

Gümüş böceğinin bir diğer adı nem böceğidir. Bu sebeple en büyük düşmanı kuru alanlar.

 • Ev temizliğinde domestos, limon, okaliptüs ferahlığ gibi doğal kokuları seçin. Böyle kokuları sevmezler.
 • Aromatik yağlar, kokulu bitkiler ve asitli maddelerden kaçarlar.
 • Gümüş böceğini yok etmek için sedir yağını su ile karıştırın. Sıvı halinde çatlak veya delik gibi yerlere yani böceklerin olabileceği yere sıkın.
 • Lavanta ve lavanta keseciklerini kitaplık veya dergi bulunan alanlara koyun. Bu onların kaçmasını sağlayacak.
 • Gümüş böcekleri lavanta kokusunuda sevmez. Lavanta yağını su ile karıştırıp sıkabilirisiniz.
 • Evinizde ve nemli yerlerde kekik otu bulunması da oldukça faydalı olacaktır.
 • Gümüş böcekleri ayrıca baharat kokularınıda hiç sevmez. Tarçın, karanfil, kekik gibi benzeri sert kokusu olan baharatları onları kaçıracaktır.
 • Sedir ağacı yağı gümüş böceğine karşı etkili yöntemlerden birisidir. Sedir ağacı talaşını böceklerin olabileceği yere serpin ve her hafta temizledikten sonra bir daha serpin.
 • Evinizdeki rutubeti ve nemi gidermeye çalışın.

Gümüş Böceklerine Karşı Doğal ve Kolay Yöntemler

 • Sert kokulu baharatlar gümüş böceklerini uzaklaştırır.
 • Şekeri ve kabartma tozunu karıştırın. Ardından böceklerin olabileceği bölgeye dökün.

Gümüş Böceğinden Korkmalı Mıyız? Gümüş Böceğinin Zararları Neler?

En çok merak ettiğimiz konulardan birisidir. Gümüş böcekleri insan sağlığı açısından zararlı olmasada veya tehdit oluşturmasa da, duvar, kağıtlar, kıyafetler, kumaş, karton gibi benzeri malzemelere zararlar veriyor.

Evdeki Gümüş Böceğinden Nasıl Kurtulurum konusunu yazdık. Bu ve benzeri yazılarımızı okumak isterseniz hemen buraya basabilirsiniz.