Günümüz teknoloji çağı, bu nedenle bilgisayar kullanımının hat safhada olduğu bir dönem. Bu sebeple de bilgisayar kullanıcılarının olmazsa olmazı ekipmanlarından birisi de klavyedir. Klavye seçimi yapmak o kadar kolay değil ve çokta önemlidir. Bu yazımızda Klavye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Dikkat Edilmesi Gerekenler hususları ele aldık. En başta önemlisi klavyeyi hangi amaçla alacağınız, ne için kullanacağınız çok önemlidir. Oyun oynamak için, yazılar yazmak için veya tasarımlar oluşturmak için birçok nedeni olabilir. En başta bunu belirleyip ona göre ilerlemelisiniz. Q Klavye, F klavye, kablolu ve kablosuz klavyeler olarak çeşitleri bulunuyor. Oyun oynamak için alacağınız klavye kesinlikle kablolu ve mekanik klavye olmasına dikkat etmelisiniz. Klavyelerin çok kısa sürede tepki vermesi çok önemli bir detaydır.

Klavye alırken kesinlikle markalı bu iyidir diye almayın. Pahalı ve markalı olan ürünler fiyatına göre kötü performans verebilir ve sizi kötü etkileyebilir. Performans ve fiyat ürünleri kullanıcılar tarafından iyice araştırılmalıdır. Klavye alırken görünüş olarak hoş gelmesi önemli değil, bileklerinizin bile rahat oturması gerekiyor. Detaylı düşünmelisiniz. Klavyenin tasarımı kullanım için çok önemlidir. Çünkü tasarımı uzun süre kullanmanızı sağlar. Uzun ömürlü kullanım ve kalite sunan klavyeleri tercih etmelisiniz. Bunun başıda iyice araştırmaktan geliyor.

Klavye Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sonuçta bir klavye aynı işlemleri görüyor diyerek geçmeyin. Klavye seçiminiz çok önemli bir detaydır.

 • Q Klavye mi? yoksa F Klavye mi?
  Genel olarak Q klavye kullanılmaktadır. Çünkü ingilizceye göre düzenleşmiş ve dünyada en çok kullanılan çeşittir. F klavye Türkçe olarak üretilen klavyedir. Alışkanlığınıza göre kendinize göre seçmelisiniz. Mesela genelde devlet kurumlarında F klavye kullanılır.
 • Kablolu Klavye mi? Kablosuz Klavye mi?
  Oyuncular yani gamerlar genellikle kablolu klavyeler tercih ediyor. Hem daha iyi hemde oyuncular yer değiştirmedikleri için kablolu tercih ediyor. Fakat siz normal bir kullanıcı iseniz kablosuz tercih edebilir her açıdan kullanabilirsiniz.
  Genellikle oyun oynuyacaksanız, kablolu klavye tercih edin. Kablosuz olması size olumsuz sonuçlar verebilir. Geç tepkime gibi sorunlar olabilir.
 • Ergonomi (Sağlık)
  Bilgisayar başında saatlerce kalanlar için kesinlikle oturuş ve rahatlık çok önemli. Bilgisayarın başında vücudunuzun yakın ve omuzlarınızın rahat pozisyonda olmasına özen gösterin.
  Klavyenin ayaklarını kaldırın ve hep açık kalsın.
  Klavyeye elinizi koyduğunuzda biliğiniz tam oturması lazım ve bileğe doğru gelen bölümü acıtmamalı.
  Kollarınızın ön kısmı işe bileklerinizin aynı hizada olmasına dikkat etmelisiniz.
  Bilek desteği gibi birçok kriter ergonomi yani sağlık açısından çok önemlidir.
 • Mekanik Klavye Özelliği
  Tuş hassasiyeti önemlidir. Oyun oynarken tuşların hassasiyeti çok önemli bu nedenle mekanik klavye tercih etmelisiniz. Mekanik klavyeler tam mekanik ve yarı mekanik olarak 2’ye ayrılır. Profesyonel oyuncular mekanik klavye tercih ediyor.
 • Multimedya Özelliği (Yardımcı Tuşlar)
  Klavyelerde kolaylık için hız ve ses kontrol tuşları bulunuyor. Multimedya özelliği ile müzik veya filmler arasında kolaylıkla geçiş yapabiliyorsunuz. Sesi açıp veya kısabilirsiniz.
 • Klavyenin Malzeme Kalitesinin Önemi ve Klavye Tasarımı
  Klavyenin malzeme kalitesi, aydınlatması ve tuşlarının bulunma şekli önemli husustur. Klavye malzemesi tuşlara bastığınızda çıkardığı sesten veya bilek sağlığına kadar birçok konuda keyif ve deneyim veriyor. Tuşlar klavye üzerinde çok yüksek veya çok gömülü bir yapıda olmasın orta seviyede tuş yüksekliğine sahip klavye tercih edilmeye çalışın. Aydınlatma ise hele ki geceleri çok fayda sağlıyor.

Membran Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle çoğu ofis klavyeleri bu sınıfa giriyor. Membran tasarımın ucuzluğu nedeniyle çok yayıldı. Özel bir katman yardımı ile anahtarı aşağı doğru bastırınca bir tıklamanın kaydedildiği sonucu olan devreyi kapatırsınız. Bu işlemden sonra elastik membranlar anahtarı yerine getirir. Bu tür klavyeler sert elemanlar kullanılmadan oluşturulur. Bu sebeplede işlem sırasında ses çıkarmaz.

Çalışma sırasında ise tuşların kullanılması nedeniyle başkalarının tahriş olmasına neden olmaz. Membran klavyelerin en büyük dezavantajı kısa ömürlü olmasıdır. Çoğu genelde 1 milyon tıklama için tasarlanmıştır.

Ne kadar iyi malzeme kullanılırsa kullanılsın yinede yavaş yavaş bazı tuşlar duyarlılıkları yitirir. Diğerleri ise çok esnek hale gelir. Bu sebeplede tuşlar arasında zaman içinde cevap süresini farkedebilirsiniz. Sıkışmaya başlar ve bu da hızlı yazma sırasında harflerin atlanmasna yol açar.

Membran klavye çalışırken tuşlara basıldığında oluşan değer kaybı kusursuz hale getirildiğinden dolayı dokunmadan geri gelen beslemeyi hissetmek zordur. Son olarak membran klavyeler mekanik klavyelere göre biraz daha yavaştır.

Mekanik Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mekanik klavyede her bir anahtarın kendi anahtarlama mekaniğine sahip olduğundan bu nedenle de mekanik anahtar anahtarlarına sahip bir klavyenin daha kaliteli olduğu söyleniyor. Kontak baskı anında değil, tuş belirli biz çizgiyi geçtiğinde kapanır. Böylece anahtar hareket uzunluğunun ortasındadır. Bu nedenle tuşa sonuna kadar basmanıza gerek yok. Bu büyük hacimli yani ağır baskılar önemli ama parmağınız biraz yorulabilir.

Mekanik klavyelerin en büyük avantajı uzun ömürlü olmasıdır. Böylelikle ortalama olarak tasarımları membran tiplerinden on daha fazla 50 milyon tuş vuruşuna göre tasarlanmıştır. Bu nedenle operasyon sırasında performanslarını yitirmezler. Bu demek oluyor ki birkaç yıl sonra bile ilk aldığınızdaki gibi çalışır. Mekanik klavyenin diğer en büyük avantajı ise diğerlerine göre daha kolay temizlenebilir. Daha yavaş tıkanırlar.

Gelişmiş direnç mekanizması anahtar yanıt hattını geçtikten sonra mekanik modellerle çalışırken temas hissi çok güçlüdür. Yazma sırasında mekanik klavyeler oldukça net ve rezonant bir klik sesi çıkarır. Baskı hızındaki artık tuşların membran görünümlerinden daha hızlı orjinal konumlarına göre dönmelerini de kolaylaştırır.

Mouse alırken dikkat etmeniz gerekenlere bakmak için tıklayınız.

Membran Klavye ve Mekanik Klavye Arasındaki Fark Nedir

Membran Klavye
Daha ucuz ve işlem sırasında daha sessiz.

Mekanik Klavye
Uzun ömürlü, temizlenmesi daha kolay, az kirlenir ve tetiklendiğinde farklı daha güçlü dokunma hissi veriyor.

Mekanik Klavye Switch Çeşitleri

Switch, klavyede tuşa basma fonksiyonunu yerine getiren anahtara denir.

 • Kırmızı Switch
  Klik sesi: Yok
  Hissiyatı: Yumuşak
  Atlama noktası: Yok
  Hareket kuvveti: 45 cN
  Yaklaşık ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu
 • Mavi Switch
  Klik sesi: Yüksek
  Hissiyatı: Ağır
  Atlama noktası: Var
  Hareket kuvveti: 50 cN
  Yaklaşık ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu
 • Kahverengi Switch
  Klik sesi: Yok
  Hissiyatı: Orta
  Atlama noktası: Var
  Hareket kuvveti: 45 cN
  Yaklaşık ömrü: Switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Yazımızda Klavye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Dikkat Edilmesi Gerekenler detaylı olarak yazdık.