Dünya, pek çok farklı türde canlının üzerinde yaşadığı bir gezegendir. Bu gezegende temel olarak İnsan, Hayvan ve Bitkiler olarak canlı sınıfları ayrılmakta ve bu sınıfların içerisinde de pek çok farklı dala ayrılmaktadır. Akıl ve gelişmişlik yönünden insanlar doğa üzerinde üstünlük kurmaya başladıktan sonra ise diğer canlı sınıfları çeşitli problemler yaşamaya başladı ve özellikle pek çok hayvan türünün nesli tükendi.

Nesil tükenmesi ile birlikte hayvanlar yaşama haklarını kaybettiler ve bu dünyadan sonsuza dek silindiler. Peki, bundan sonraki süreçte doğal yaşamı desteklemek için nesli tükenmekte olan hayvanları korumak için neler yapmalıyız? Hemen göz atalım!

Hayvanların Nesilleri Neden Tükeniyor?

Şu zamana kadar bilindiği üzere binlerce hayvan türünün nesli tükenmiştir. Bu nesil tükenmesinin temel sebebi adaptasyon süreci ve iklim koşulları gibi pek çok nedene dayanmaktadır. Doğada daha güçlü olanlar hayatta kaldı ve güçsüz hayvanlar bir şekilde çiftleşemeyerek soylarını devam ettiremediler. Bu gibi durumların neticesinde ise doğal olarak o hayvan türü tamamıyla ortadan kalkmış oldu.

Hayvanların neslinin tükenmesinin bir diğer en önemli sebebi ise iklim koşullarıdır. Hayvanlar yaşadıkları yere göre mutasyon geçirir ve oraya yıllar içerisinde adapte olurlar. Ancak dünya tarihinde yaşanan hava felaketleri ve buna benzer sebeplerden dolayı pek çok hayvan yaşamanı yitirmektedir Bir diğer faktör olarak ise mevcut ortamından göç etmek zorunda kalan hayvanlarda yine nesillerini sonraki nesle aktaramamaktadır.

Örnek vermek gerekirse; milyonlarca yıl boyunca sıcak iklimlere alışmış bir hayvan türü soğuk hava dalgası ile uzun süre iç içe kalırsa tüm hayati fonksiyonlarını kaybedip ölecektir. Ya da diğer yırtıcı hayvanlar için açık hedef haline gelecektir.

Son olarak da hepimizin bildiği üzere özellikle yanlış dönemlerde ve yasaklı hayvanları avlaması nedeniyle hayvanların nesillerinin tükenmesine en büyük sebep ise maalesef insanlardır.

Son Yıllarda Nesli Tükenen Hayvanlar

Yaşam devam ettiği sürece mutasyonlar ile yeni hayvan türleri oluşacak ve mevcutta güçsüz kalan, ya da bahsetmiş olduğumuz gibi insan tarafından zarar gören hayvanlar bir süre sonra yok olacaktır. Bu gibi durumlarda herkesin en merak ettiği soru ise peki son yıllarda nesli tükenen hayvanlar nelerdir? olmaktadır.

Dün olduğu gibi bugün de ve yarın da nesli tükenen hayvanlar maalesef olacaktır. Bizler üstümüze düşen görevi yerine getirmeyerek ve yanlış avcılık ile hayvanların bir kısmının sonlarını kendimiz getirmekteyiz. İşte şimdi sizlere bahsedeceğimiz bu hayvanlardan bazıları şunlardır.

Yakın Dönemde Nesli Tükenen Hayvanlar

Aşağıdaki liste 2022 yılı için güncel olarak en son nesli tükenen hayvanları içermektedir:

 1. Siyah Gergedan
 2. Baji (Çin Nehir Yunusu)
 3. Küçük Mavi Makav (Bir Papağan Türü)
 4. Bramble Cay Mozaik Kuyruklu Sıçan
 5. Pürüzsüz El Balığı
 6. Muhteşem Zehirli Kurbağa
 7. Fildişi Gagalı Ağaçkakan
 8. Pinta Adası Kaplumbağası
 9. Pirene Dağ Keçisi
 10. Poʻo-uli (Ötücü Bir Kuş Türü)

Bu hayvanlar ve daha fazlası çok yakın dönemde nesli tükenmiş olan hayvan türlerindendir. Bahsetmiş olduğumuz gibi doğrudan ya da dolaylı (çevre kirliliği) gibi yollarla bu nesillerin tükenmesinde insanların da payları bulunmaktadır.

Türkiye’ye Özgü Nesli Devam Eden Canlı Türleri

Ülkemize özel pek çok canlı türlü bulunmaktadır. Bu canlılar pek çoğumuzun adını en az bir kere duyduğu ve ülkemizle özdeşleşmiş canlı türleridir. Korumak, üremelerini sağlamak ve çevreyi kirletmemek gibi pek çok duruma dikkat ettiğimizde birazdan aşağıda göreceğiniz hayvan türleri nesillerini binlerce hatta milyonlarca yıl devam ettireceklerdir.

İşte Türkiye’ye özgü nesli devam eden canlı türlerinden bazıları:

 1. Van Kedisi
 2. Denizli Horozu
 3. Kangal Köpeği
 4. Ankara Keçisi

En başlıca olarak bu canlı türleri ülkemiz için korunması gereken ve bize özel canlı türlerindendir.

Hayvanların Neslinin Tükenmemesi İçin Neler Yapmalıyız?

Hayvanların neslinin tükenmemesi için bizlerin toplum olarak yapması gereken pek çok şey bulunmaktadır. Hayvan haklarını koruyan örgütler temelde bunlar üzerinde insanlara eğitim vermekte ve bilinçlendirmektedir. Ancak sizler şu an bu yazıyı okurken kendi başınıza hayvanları korumak için neler yapmanız gerektiğini merak etmiş olabilirsiniz. Bu sebeple birkaç kısa madde halinde hayvan nesillerine nasıl katkı sağlayabileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

Unutmayın ki doğada önemli bir rolü olan (örneğin arılar) hayvanların nesli tükenmeye başladığında bu tüm insanlığı ilgilendiren bir çevre felaketine dönüşecektir. Bu sebeple tüm hayvanların bir canlı olduğunu unutmamalı ve bu doğrultuda davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.

Çevreyi Korumak: Evet, hayvanları korumanın yolu en başta çevreyi korumaktan geçmektedir. Hava kirliliği, fabrika atıklarının yanlış bölgelere bırakılması, orman bölgelerinde ateş yakıp yangına sebebiyet olunması ve sayamayacağımız daha pek çok sebep nedeniyle hayvanların ölümlere yol açmaktayız. Bu sebeple vatandaş olarak önceliğimiz çevreyi korumak olmalıdır.

Yanlış Avlanma: Avlanma pek çok ülkede belirli tür ve belirli zaman dahilinde serbest bırakılmaktadır. Ancak bunu suistimal eden binlerce kişi nesli tükenmekte olan hayvanları avlamakta ve nesillerini tüketmektedir. Bu sebeple bizlerin toplumun bir parçası olarak yapabileceğimiz şey bu gibi durumları gördüğümüzde görevlilere bildirmemizdir.

Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılamak: Çocuklar bizlerin gelecek nesilleridir. Biz onlara nasıl davranır nasıl öğretirsek onlarda o şekilde davranacak ve öğreteceklerdir. Bu sebeple hayvana sevgiyi, çevreye sevgiyi çocuklara anlatmamız çok önemlidir.

Bu üç temel maddeyi doğru uyguladığımızda bizler vatandaş olarak görevimizi yerine getirmiş olmaktayız. Bu sebeple bilinçli kişiler olarak dikkatli olmalı ve hayvanların yaşama hakkına saygı göstermeliyiz.

Daha fazla Nesli Tükenmekte Olan Hayvanları Korumak İçin Neler Yapmalıyız? tarzında içerik için hemen şimdi buraya tıklayın!