Online ve her türlü oyunları bulabileceğiniz çevrimiçi platform. Haziran 2018 itibariyle, Steam kullanıcıları 2,9 milyardan fazla oyuna sahip oldu. Steam üzerinden oyun alımlarının haddi hesabı yok. Bazen yanlış alabilir veya oyunu sevmeyip vazgeçiyor olabilirsiniz. Bu nedenle Steam’de Bir Oyuna Nasıl Para İadesi Yapılır inceledik. Tüm dünyadaki Steam kütüphanelerinde bu kadar çok oyun ve veritabanında 18.600’den fazla benzersiz başlık var. En son satın alma işleminizden sonra gizlice yaklaşan bir oyuncu pişmanlığı hissediyorsanız, Steam’in ünlü cömert bir geri ödeme politikası sunduğunu duymaktan memnun olacaksınız. Kısacası steam’de nasıl para iadesi alırız görelim.

Steam Nedir?

Valve’deki Half-Life, Team Fortress, Dota 2 ve Left 4 Dead geliştiricileri tarafından oluşturulan Steam, mobil ve TV oynama seçenekleriyle PC, Mac ve Linux bilgisayarlarda bulunan video oyunları için devasa bir dijital dağıtım platformudur. Steam’i indirmek ücretsizdir ve kullanıcıların satın alınabilecek veya bazı durumlarda ücretsiz olarak oynayabilecekleri devasa bir oyun kitaplığına göz atmalarına ve buradan satın almalarına olanak tanır. Steam ayrıca kullanıcıların oyun kitaplıklarını yönetmelerine, diğer oyuncularla bağlantı kurmalarına ve çeşitli platformlarda çevrimiçi oyun oynamalarına olanak tanır.

Steam Geri Ödeme Politikası Nedir ve Geri Ödeme Alabilir miyim?

Valve, doğrudan kendi ağzından Steam iade politikasını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Steam’deki neredeyse tüm satın alma işlemleri için herhangi bir nedenle para iadesi talep edebilirsiniz. PC’niz donanım gereksinimlerini karşılamıyordur. Belki yanlışlıkla bir oyun satın almışsınızdır. Belki de oyunu bir saatliğine oynadın ve beğenmedin. Bu hiçte sorun deği. Hiç merak etmeyin.

Geri ödeme talebinizi bir oyun satın aldıktan sonraki 14 gün içinde yaparsanız ve Steam’de iki saatten daha az oynama süresi kaydettiyseniz, Valve’nin politikası hiçbir soru sorulmadan iade talebinizi yerine getirmektir. Bu parametreleri karşılamıyor olsanız bile, yine de geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz ve şirket, talepleri duruma göre değerlendirir.

Oyunu kalıcı olarak etkileyen DLC gibi iade edilemez olarak etiketlenmeyen herhangi bir indirilebilir içerik (DLC), önceden satın alınan oyunlardaki geri ödemeler gibi bu politikanın kapsamına girer. Steam Cüzdan iadeleri aynı 14 günlük kural kapsamındadır. Valve tarafından geliştirilen oyunlar için yapılan oyun içi satın alımlarda geri ödeme, satın alma tarihinden itibaren 48 saat içinde yapılabilir.

Steam’de Para İadesi Nasıl Alınır?

Bir Steam satın alımında paranızı geri istiyorsanız, help.steampowered.com’a gidin ve Steam hesabınızla giriş yapın. “Satın Alınanlar”a gidin, söz konusu oyuna tıklayın ve “Geri Ödeme İstiyorum”u seçin. Site, paranızı geri alma sürecinde size yol gösterir.

Steam Cüzdanınız aracılığıyla veya satın alma işlemini yapmak için kullandığınız ödeme yöntemi aracılığıyla geri ödemenin onaylanmasından sonraki bir hafta içinde tam bir geri ödeme bekleyebilirsiniz.

Steam’de Hediye Edilen Bir Oyunu İade Edebilir misiniz? Hediyelerin Süresi Doluyor mu?

Kısacası Steam’de hediye edilen bir oyunu iade edebilirsiniz. Hediyenizi Steam’de kullanmadıysanız, standart 14 gün, iki saat kuralına göre iade edilebilir. Bir hediye için geri ödeme aldığınızda, para veya Steam Cüzdan kredisi orijinal alıcıya geri döner.

Bir arkadaşınız Steam’de size bir hediye verirse, sonsuza kadar oyalanmasına izin veremezsiniz. Steam hediyeleri, teslimattan sonraki 30 gün içinde kullanılmalıdır. Bir hediyeyi kabul ettiğinizde, Steam hesabınıza kalıcı olarak abone olur.

Steam’de Oyun Satabilir Mi?

2018 itibariyle Valve, “kullanılmış” oyunlarınızı Steam üzerinden satma seçeneği sunmuyor. Ancak Steam, hediye verme özelliğine çok benzer şekilde oyun takas etme fırsatı sunuyor. Bir oyunun fazladan bir kopyasına sahipseniz. Yalnızca fazladan, oynanmamış bir kopyanız varsa, oyununuzu başka bir Steam kullanıcısının oyunuyla takas edebilirsiniz.

Bir takas başlatmak için Steam Arkadaşları listenize gidin ve takas yapmak istediğiniz arkadaşınızı bulun. Arkadaşınızın adının yanındaki oka tıklayın ve menüden “Takasa Davet Et” seçeneğini seçin. Arkadaşınız davetinizi kabul ettiğinde, oyunları envanterinizden bir takas penceresine sürükleme seçeneğiniz vardır. Başlamak için uygun olduğunuzda, “Ticaret Yapmaya Hazır” ı tıklayın ve arkadaşınızın da aynısını yapmasını bekleyin. Anlaşmayı tamamlamaya hazır olduğunuzda, “Ticaret Yap”ı tıklayın.

Steam Oyun Para İade Edince Nereye Gelir?

Steam iade talebiniz kabul edildiyse, ödeme yaptığınız şekle göre ilerler. Bu iade, nakit ya da Steam bakiyesi olarak hesabınıza geri dönüyor.

Steam İade Sonraso Para Ne Zaman Gelir?

Steam iade parası iade talebiniz onaylandıktan sonra 1 hafta içinde gelir.

Bu yazımızda Steam’de Bir Oyuna Nasıl Para İadesi Yapılır konusunu ele aldık. Son olarak bu ve benzeri yazılarımızı okumak isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz.