Yemek servisi dedik mi evinde her gün yemek yapan da profesyonel şefler de süslü ve güzel olsun ister. Bunun en önemli amacı sonunda beğenilecek ve keyif alınacak olması. Bu yazımızda Yemek Servisi Nasıl Yapılır Püf Noktaları Neler yazdık. Yemek yapmayı seven için profesyonel veya amatör hiç fark etmez büyük heyecan her mutfakta var.

Önemli olan bu kadar emeğin sonunda beğenilmek ve takdir almak. Bunun üzerine ne yorgunluk kalır nede başka bir şey. Fakat beğenilmek ve takdir almanın da püf noktaları bulunuyor. Her şeyi saniyesi saniyesine yapmanız lazım. Örnek olarak ne bir dakika fazla nede bir dakika az olacak. Başarı varsa yemeğin tadı var. Bir saniye bile fazla tutmadan, kızardığı gibi çevirme, hemen su ekleme gibi birçok detay var. Bunları her zaman hesaplamanız lazım. Bir bakışta gördüğünüz şeyi önemsiz sanmayın. Püf noktaları kaçırmayın. Mesela püf nokta için tam zamanında diyebiliriz. Mutfakta yemek yaparken bu anlamda düşünebiliriz. Hatta mutfakta yemek yapmak maratona benziyor diyebiliriz. Çünkü hız, zaman, strateji, cesur kararlar alıyorsunuz. Hemde bunları saniyeler içerisinde düşünüyorsunuz. Kısacası neler yapabiliriz bakalım.

Yemek Servisi Nasıl Yapılır

Güzel Bir Yemek Servisi Yapmanın Yolları

Terbiye Etmek

Terbiye (marina) etmek esasında önemli bir konu. Mesela etler hangi yöntemle pişirirseniz pişirin etin lezzetli olması ve iyi kızarmış olmas büyük önem taşır. Etin daha lezzetli ve güzel olması içinde marine etmelisiniz.

Tarif Üzerinden Yemek Yaparken Ölçülerin Düzgün Ayarlanması

Yemek yaparken özellikle un veya şeker ölçüsünü dikkatli bir şekilde ayarlamalısınız. Un veya şeker eklerken ölçüceğiniz zaman bastırmayın, hafifçe karıştırın. Çünkü tariflerdeki ölçüler buna göre verilmiş.

Sote Etmek

Sote etmek balık, et veya sebzelerin yağda karışıtırarak veya kalın yani iri parçalar halinde alt ve üst edilerek rengi koyulaşana kadar pişirilmesine denir. Yaptığınız yemeği sote ederken pişirdiğiniz malzemelerin eşit olduğundan emin olun. Sote yaparken tencere veya tavanın kapağı kapatılmaz.

Sebze Pişirmek

Lahana, soğan veya karnabahar pişirirken tencere kapağını hafif açık yani aralık tutmak kokunun yemeğe sinmesini engeller. Sebze yemeği yaparken yemeğinize ekleyeceğiniz su sıcak olsun. Yaptığınız yemek daha lezzetli olacaktır. Bunu püf nokta olarak kullanın.

Yemek Servisi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Neler?

Gratine Etmek

Gratine etmek, en bilindik özelliği yemeğin üstünü kızartmak anlamına geliyor. Bu nedenle yemeğin üstüne sos, peynir, yumurta veya beşamel karıştırarak fırına ekleyebilirsiniz.

Garnitür ve Salata Püf Noktaları

Garnitür veya salata yaparken kesinlikle malzemeleriniz ıslak olmamasına dikkat edin. Çünkü ıslak olursa yaptığınız sos üzerinde kalmaz. Malzemenize temas etmez ve tat vermez.

Hamur İşleri

Evde ekmek yapanınız veya kek gibi birçok şey yapabilirsiniz. Ekmek yapacaksanız içine biraz haşlanmış ve ezilmiş patates koyarsanız, ekmek daha geç bayatlar. Kek yapıcaksanız şekerini ve margarini iyice çırpın. Diğer bir yolu ise yumurta ve margarinin oda sıcaklığında olması.

Yemek Servisi Nasıl Yapılır Püf Noktaları Neler yazdık. Son olarak diğer yazılarımıza anasayfamızdan göz atabilirsiniz.