Hem zeytinyağı hem de sütün sağlığınız için birçok faydaları vardır. Sütün faydaları ile zeytinyağı hakkında daha fazla bilgi edinelim. Besleyici ve sağlıklı özelliklerini birleştiren zeytinyağı, süt faydaları ile kusursuz bir cilt ve saç elde etmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle Zeytin Sütü Nedir Nasıl Yapılır Zeytin Sütünün Faydaları yazdık. Antik çağlardan beri zeytinyağı, saç ve cilt için bir çare olarak savunulmuştur. Antioksidan özellikleri ve E Vitamini içeriği, cildi beslemek, temizlemek, nemlendirmek ve yaşlanma belirtilerine karşı korumakla ünlüdür.

Zeytinyağı doğanın en faydalı ürünlerinden birisi olmuştur. Zeytinyağının özelliklerinin aynı zamanda cildiniz için de harika olduğunu biliyor muydunuz? Zeytin sütünün yararları sizinde dikkatinizi çekecek. Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi olan zeytinlerin preslenmesiyle elde edilir. Yağ birkaç presleme işlemi sırasında çıkarılır. Geride kalan kalıntıya prina denir. Zeytinyağının farklı dereceleri vardır. Bakire ve sızma gibi en iyi yağlar ilk preslerden elde edilir. Daha kaliteli zeytinyağı yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha az saf zeytinyağı sabun yapımı için mükemmeldir. Aslında birçok sabun üreticisi sabunda prina kullanmayı tercih ediyor. Pirinadan yapılan bir zeytinyağı sabunu genellikle yeşilimsi bir renge sahip olacaktır. Zeytinyağı ile yapılan sabun, kastilya sabunu olarak da bilinir.

Zeytin Sütü Nedir

Antik çağlardan beri zeytinyağı saç ve cilt için bir çare olarak savunulmuştur. Böylece antioksidan özellikleri ve E Vitamini içeriğiyle cildi beslemek, temizlemek, nemlendirmek ve yaşlanma belirtilerine karşı korumakla ünlüdür. Besleyici ve sağlıklı özelliklerini birleştiren zeytinyağı, süt faydaları ile kusursuz bir cilt ve saç elde etmenizi sağlıyor.

Zeytin Sütü Nasıl Yapılır

Çok basit bir yöntem ile evinizde zeytin sütü yapabilirsiniz. Zeytinyağı cildiniz için son derece faydalıdır. Süt ayrıca yüzünüzü temizlemeye, nemlendirmeye ve ışıltı katmaya yardımcı olan yatıştırıcı ve besleyici özelliklere sahiptir.

Evde Zeytinyağı Sütü Yapmak İçin Gerekenler
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
  • Bir yemek kaşığı çiğ süt
  • İki çay kaşığı zerdeçal tozu

1- Pürüzsüz bir macun oluşturmak için üç malzemeyi bir kapta karıştırın.
2- Ardından temiz bir fırça yardımıyla bu yüz maskesini tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın.
3- Maskeyi yüzünüzde kuruduğunu hissedene kadar on dakika bekletin.
4- Son olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve ardından gül suyuyla temizleyip nemlendirin.

Zeytin Sütü Ne İşe Yarar Faydaları?

Zeytinyağı, sağlık için en önemlilerin başında gelmektedir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve hatta bazı kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Aslında bu, birçok potansiyel anti-inflamatuar ve hastalık önleyici faydalarından yararlanmanın bir yolu olabilir. İçerisinde birçok vitamin bulunuyor. Bunlar, A, D, E, F ve K vitaminleri, antioksidanlar ve fenoller açısından zengindir. %70 tekli doymamış yağ asidi içerir. Daha güçlü hücre duvarlarına yardımcı olan polifenol içerir. İltihap önleyicidir, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır, epidermisi dış tahrişlerden korur, cilt kanserinden korur, karaciğerin yaşlanmasını yavaşlatmaya gerçekten yardımcı olur ve birikmeyi yavaşlatmaya yardımcı olur. Çoğunlukla sentetik saç bakım ürünlerinden ve saçınızı kırılgan ve donuk hissettiren çevresel kirliliklerdende korur. Zeytinyağı sütü zenginleştirici yağdan doğal bir parlaklık ve ışıltı kazanan cilt için harikalar yaratır. Kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu söylenir.

Zeytin Sütü Cilde Nasıl Kullanılır?

  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi maske yapabilirsiniz.
  • Zeytinyağı sütünü ilaç niyetinede kullanabilirsiniz. Çünkü besin değeri, tüm zeytinyağı türlerinden daha yüksektir.
  • Salataya ekleyebilir veya her sabah aç karnına bir yeme kaşığı içebilirsiniz.
  • Sabah kahvaltınızda yağınıza biraz baharat katarak ekmekle tüketebilirsiniz.
  • Yağı çiğ olarak yani pişmeden tüketmeniz önemlidir. 
  • Pişirirseniz faydalı vitamin ve minerallerin etkilerini kaybetmesine neden olabilirsiniz.
  • Zeytin sütünü de yemeklerinizin ve çorbalarınızın üzerine sonradan koyabilirsiniz.

Bu yazımızda Zeytin Sütü Nedir Nasıl Yapılır Zeytin Sütünün Faydaları yazdık. Son olarak bu ve benzeri yazılarımızı okumak isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz.