Yaz aylarında güneşlenmeyi çok isteriz. Fakat ciltte bir çeşit lekeler oluşuyor. Genelde esmer tenli kişilerde daha çok görülüyor. Bu oluşan lekeler genelde belli bölgelerde oluyor. Bu bölgeler ise dudak, alın ve yanak bölgelerinde daha çok görülüyor. Bu nedenle bu yazımızda Güneş Lekesine Karşı Ne Yapmalıyız konusunu yazdık.

Güneş lekeleri aşırı güneşe maruz kalmada veya korumasız olarak gözlük, şapka ve güneş kremi olmadan yakalanmada maruz kaldığımız bir olay diyebiliriz. Bunun sebepleri en başta genetik sebeplerden kaynaklı olabiliyor. Bu nedenle çok güneşe maruz kalınca cilt lekeleri oluşuyor. Üstüne üstlük sadece leke oluşmuyor, belirgin olmayan lekeleri de gün yüzüne çıkartıyor. Yaz aylarında rahatça güneşlenmek ve keyfini çıkartmak istiyorsanız bunun birçok yolu var. Sadece doğal malzemeler evde yapabileceğiniz malzemelerle bu dertten kurtulabilirsiniz. Kısacası ne gibi yöntemler uygulayabiliriz bakalım.

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Doktara görünerek güneş lekelerine karşı önlemler alın. Fakat doktara gitmeye üşendiğinizde veya böyle bir pandemi döneminde hastaneye gitmeye korkuyorsanız. Merak etmeyin evde doğal yollarla güneş lekelerini iyileştirebilirsiniz.

Güneş Lekelerine Kesin Çözüm

1- Aloe Vera

Aloe vera cilt lekelerini gidermede cilde çok iyi gelen bir çözümdür. Evinizde varsa veya bahçenizde yetiştirdiğiniz aloe verayı kesip yüzünüze sürün. Güneş lekelerinizin üstüne doğrudan uygulayın.

2- Limon Suyu

Limonun sivilce izlerinde veya cilt bakımlarında kullanıldığını biliyoruz. Yüzünüzde oluşan güneş lekelerinde de size faydası olacaktır. Taze aldığınız limonu sıkın ve suyunu leke üzerine sürün. Bu yöntemi düzenli olarak kullandığınızda etkisini göreceksiniz.

3- Yeşil Çay

Yeşil çayın antioksidan özelliği taşıdığını neredeyse herkes biliyor. Sıcak suyun içinde olan yeşil çay poşetini alın ve bir pamuğa sıkın. Sıktığınız pamuğu güneş lekelerinin üzerine sürün veya yüzünüzü onla silin.

4- Elma Sirkesi

Elma sirkesi içerisindeki asit sayesinde cilt lekelerini gidermede size büyük destek verecektir. İçerdiği doğal asitler sayesinde lekeleri gidermede güzel bir yöntem olacak. Yarım çay kaşığı elmas sirkesi ve yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Ardından pamus ile lekelerinize sürün.

5- Süt

Süt içerisin bulunduğu laksit asit sayesinde cilt rengini açar. Bu özelliği sayesinde hücrelerde yenilenme sağlar. Lekelerinize sütü iyice sürün ve 15 dakika bekletip yıkayın.

6- Hint Yağı

Hint yağı yanık lekelerine birebir olduğu kanıtlanmış. Bu nedenle güneş lekelerine karşıda kullanılmaktadır. Hint yağını pamuğa damlatın ve lekenizin üzerine uygulayın.

7- Patates

Patates cilt sorunlarına karşı iyi gelmektedir. Bir dilim patatesi lekenizin üzerinde gezdirin ve üstünde 15 dakika bekletin.

8- Lavanta

Lavanta birçok cilt sorunlarında etkili bir yöntemdir. Yapımı ise 1 litre su içerisine 1 çorba kaşığı kurumuş lavantayı atın. İyice kaynatın ve 10 dakika demlemeye bırakın. Ardından pamuk ile lekelerinize sürün.

Güneş Lekesi Neden Olur

Güneş lekesi aşırı zararlı güneş ışınlarının tene etki etmesi sonucu ortaya çıkar. Yüzde veya vücutta lekeler çıkarır ve belirgin olmayan lekeleri gün yüzüne çıkartır.

Güneş Lekeleri Kendiliğinden Geçer Mi?

Güneş lekeleri eğer aşırı artış gösterdiyse birkaç tedavi yöntemi denemeniz fayda var.

Bu yazımızda Güneş Lekesine Karşı Ne Yapmalıyız yazdık. Son olarak diğer yazılarımıza anasayfamızdan göz atabilirsiniz.