İnsanın kendine yapacağı en iyi yatırımlardan birisi bir müzik aleti çalmaktır. Bunu hayatınızın bir bölümünde veya tümünde meslek olarak yapabileceğiniz gibi hobi amaçlı olarak da edinebilirsiniz. Üstelik herhangi bir enstrüman çalmayı öğrendiğinizde sürekli olarak kendinizi geliştirip farklı türde parçalar çalabilirsiniz. Ucu bucağı olmayan ve insanın hayatını adayabileceğini alanlardan bir tanesi şüphesiz ki çalgı aleti bilmektir.

Ülkemizde müzik aleti denildiğinde akıllara temel olarak 2 enstrüman geldiğinden söz edebiliriz. Bunlardana bir tanesi Gitar, diğeri ise Keman’dır. Pek çok yerde bu aletler için ücretli ve ücretsiz kurslar bulunmaktadır. Ancak biraz bütçe ayırarak alabileceğiniz profesyonel bir eğitim ile bu süreç çok daha kolay ve kısa şekilde geçmektir.

Keman Mı? Yoksa Gitar Mı?

Özellikle ilk defa bir çalgı aleti öğrenecek kişiler genellikle 2 şık arasında kalırlar. Bunlardan ilki Gitar iken diğeri Keman’dır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki seçim yapma aşamasında zorluk veya kolaylık gibi durumlara fazla takılmamanız gerekmektedir. Hangi aleti izlemek ve dinlemek hoşunuza gidiyorsa mutlu olmanız için öncelikli hedefinizi o şekilde ayarlamalısınız.

Fakat konu hakkında biraz bilgi almak isterseniz, özellikle İzmir’de yaşayanlar için harika bir kaynak bırakıyorum. Eğer Keman’a yatkınlığınız varsa İzmir Keman Kursu ile kolayca harika bilgiler edinebilir ve profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Çevrenizde bu iş ile ilgili az çok bilgisi olan biri ile görüştüğünüzde sizlere Keman’ın, Gitar’a göre biraz daha zor olduğunu söyleyecektir. Eğer sıfırdan bir çalgı aleti öğreneceksiniz bu bilgi kısmen doğrudur. Fakat gerçekten iyi ve kaliteli bir eğitim ile hemen hemen Gitar için ayıracağınız süre zarfında Keman öğrenmeniz de mümkündür.

Gitar Öğrenmek Zor Mu?

Pek çok kişinin merak ettiği soruların başında Gitar öğrenmenin zor olup olmadığı gelmektedir. Açıkçası düzenli ve disiplinli bir çalışma olmadığı takdirde tüm müzik aletlerini öğrenmek oldukça zordur. Burada bütün iş sizlere ve eğitmenlerinize düşmektedir. İyi bir disiplin ve çalışma sürekliliği için kurs eğitimi almak oldukça faydalıdır. İzmir Gitar Kursu bu konu hakkında bizlerin de referans olabileceği en başarılı kurslardan biridir.

Gitar öğrenmenin diğer birçok çalgı aletine göre daha basit olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak iyi bi çalışma olmadığı sürece bunun hiçbir önemi yoktur. İyi bir çalışma da muhakkak iyi bir kurs eğitimi almaktan geçmektedir. Bu sebeple belirtmiş olduğumuz gibi konumunuza yakın başarılı kursları mutlaka araştırmalısınız.

Düzenli bir çalışma ile yaklaşık 6 Aylık bir süreç içerisinde belli seviyede Gitar öğrenmeniz mümkündür. Yaşayabileceğiniz en büyük zorluklar da ilk baştaki temel eğitimlerde barınmaktadır. Bu aşamalardan sonra devamı çok daha kolay gelmektedir.

Keman Çalmak Zor Mu? Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Keman çalmak günümüzde oldukça hızlı şekilde öğrenilebilmektedir. Başlangıç aşamasında olan kişiler için zor gibi görünüyor olsa da belirli aşamaları öğrenip bunları rutine bağladığınızda daha kolay gelmektedir. Ancak bazı kişiler Gitar gibi çalgı aletlerini azim ederek evde öğrenebiliyorken, Keman için aynı durum pek geçerli değildir. Bu sebeple kısa süreli de olsa bir eğitim almanız kesinlikle çok faydalı olacaktır.

Sizlerin genel yatkınlığı ve yeteneğinize göre öğrenim süresi değişim gösterebilmektedir. Ancak temel bir seviyeye erişmek için ortalama 3 Ay ile 9 Aylık bir süreç yeterli olabilmektedir.