Bilgisayar kullanıcıların en korkulu rüyası mousenin birden bozulması. Hani birde birden en önemli yerde gider ya, bunu yaşamayan yoktur. Malesef ki bu sorun zaman zaman bilgisayar kullanıcıların başına geliyor. Bu nedenle Laptop Kablosuz Mouse Çalışmıyor – Mouse Işığı Yanıyor Ama Çalışmıyor inceledik. Birden bire bilgisayarda oynarken mausenin hareket etmemesi veya kasması gibi problemler ortaya çıkabiliyor.

Bu probleminde birkaç sorunu olur. Bunlar yazılımsal, fiziksel veya donanımsal nedenlerden yaşanır. En önemli konu ise sorunun kaynağına inmek. Yani ilk olarak bu problem neyden kaynaklı onu araştırmak lazım veya bulmamız lazım. Bu gibi sorunların birkaç çözüm var. Bunları uygulayıp sorunumuz ortadan kalkacak mı bakalım. En büyük konulardan biri ise mouse ışığı yanıyor ama çalışmıyor. Kısacası ne gibi çözüm yolları izleyebiliriz bakalım.

Kablosuz Mouse’nin Işığı Yanmıyor

Mousenizin ışığı yanmıyor ise birkaç yol deneyebiliriz. İlk önce bilgisayarınızı kapatın. Çünkü sistemsel bir sorun olabilir. Ardından mousenizin pilini çıkartın ve doğru taktığınızdan emin olun. Bilgisayarı açıp tekrar deneyin sorununuzun çözülmüş olması gerekiyor.

Eğer Sorununuz Düzelmediyse

Aygıt yöneticisini açın. Yani bilgisayarda arama yerine aygıt yöneticisi yazın ve gelene tıklayın. Önünüze gelen ekranda Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri‘ne tıklayın. Aşağıya doğru inen yerde hata işareti olanlar var ise devre dışı bırakıp, yeniden etkinleştirin. Eğer hatalı yok ise mousenizi devre dışı bırakın ve tekrardan etkinleştirin. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer Sorununuz Yine Düzelmediyse

Farenizde yani mousenizde bir sorun olabilir. Bluetooth ve diğer cihazlar yazıp, arama yapın. Karşına çıkan pencerede farenizle ilgili yapılandırmayı silin ve bilgisayarınızı tekrar başlatın. Bu çözüm yollarını deneyerek mousenizin yanmayan ışığı düzeltebilirsiniz.

Usb Mouse Çalışmıyor Neler Yapabilirim

1- İlk olarak kablosuz ise pilinizi kontrol edin. Kablolu maoselerde kablonuzu çıkartın ve takın.

2- Daha sonra bilgisayarınızın arama kısmına Aygıt Yöneticisi yazın ve tıklayın.

3- Aygıt yöneticisine girdikten sonra karşınıza gelen Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri tıklayın. Aşağı doğru açılan seçenekler gelecek karşınıza oradan kulladığınız mouseyi bulun ve güncellemesini denetleyin. Güncelleme var ise güncellemesini yaparak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4- Eğer güncelleme yoksa aygıt yöneticisindeki mousenize sağ tıklayın ve çıkan pencerede kaldıra tıklayın. Kaldırdıktan sonra donanım değişikliklerini taratın. Daha sonra tekrardan deneyin. Eğer yine olmadıysa fareniz bozulmuş olabilir.

5- Windows Update güncellemelerini yapmayı deneyin, yazılım güncellemesi nedeni ile sorununuz çözülebilecektir.

Mouse ‘da Temassızlık Neden Olur

 • Mouse ile mouse pad yüzeyi arasındaki sorunlar
 • Tozlanma veya kirlenme
 • Usb giriş yerindeki oturmamazlık
 • Kablonun dolanması veya pilin azalması
 • Hatalı bağlanan donanım
 • Donanım çakışması
 • Eski USB sürücüsü yüklemek
 • İşletim sistemi dosyalarının bozulması 
 • Yazılım ya da sürücü çakışması
 • Bios ekranından fareyi kapatmak
 • Eski veya yanlış fare sürücüsü yüklemek

Bu yazımızda bilgisayar sevelerin en çok maruz kaldığı sorunu Laptop Kablosuz Mouse Çalışmıyor – Mouse Işığı Yanıyor Ama Çalışmıyor yazdık. Son olarak bu ve benzeri yazılarımızı okumak isterseniz hemen buraya basabilirsiniz.