Zamanından beri anı ve hatıra kalsın diye bol bol fotoğraflar çekiliriz. Eski fotoğraflarımız hiçbir zaman yerini dolduramayacağımız hatıralarımızla dolu. Resimleri düzgün saklamadığımızda, yanlış kullanımda, çocukların eline geçtiğinde, suya, neme, toza veya kire maruz kalabiliyor. Çünkü o kadar eski fotoğraflarımız oluyor ki neredeyse unutur hale geliyoruz. Karşımıza geldiğinde şaşırıyoruz ve duygusallaşıyoruz. Bu nedenle bu yazımızda Fotoğrafta Oluşan Lekeler Nasıl Temizlenir konusunu ele aldık.

Her anımızı ölümsüzleştirmek için fotoğraflar çekilir, çıkarır ve bastırır albümlerde saklarız. Bu nedenlede zamanla kırılgan, kirli ve tozlu hale gelir. Nolur nolmaz resimleri temizlemeden önce yedekleme imkanınız varsa yapmaya özen gösterin. Çünkü temizlerken hasar görme şansı var. Fotoğrafların üzerinde oluşan lekelerin ve sararmasını önlemek mümkün. Fotoğrafları böyle dertlerden kurtarmak için birkaç formül söyleyebiliriz. Fotoğrafçılara götürmeden para vermeden evde yapmanız mümkün. Sadece biraz dikkatli ve nazik olmalısınız.

Fotoğraftaki Lekeler Nasıl Çıkar

Fotoğraf Üzerindeki Kir ve Lekeleri Çıkarmanın Püf Noktaları

1- İspirto

Eski fotoğraflarınızdaki lekeri sadece ispirto kullanarak dikkatli bir şekilde silin ve aradaki farkı göreceksiniz. İspirtonun özelliği gereği fotoğraf kağıdını yıpratabilir. Bu nedenle bunun önüne geçmek için çok az kullanın. Bu sayede hem lekelerden kurtulursunuz. Hem de fotoğrafınıza bir zarar gelmez.

2- Alkol

Fotoğrafı alkolle temizlemek için bir kabı su ve alkolle doldurun. Ardından fotoğrafı içine yerleştirin. Yerleştirdikten sonra pamuk ile yavaş bir şekilde fotoğrafı daire çizerek silin. Fotoğrafınızı alkollü suya batırdıktan sonra ilk 5 dakika bunu kesinlikle uygulayın. 5 dakika yeterki olacaktır. Çünkü 5 dakikadan fazlası çok sürtünmeden dolayı zarar görebilir.

3- Fotografik Emülsiyon Temizleyici

Önce temiz bir havlu ayarlayın. Havluyu düz bir şekilde yere serin. Elinize eldiven kesinlikle takın. Resimlerin üzerindeki kirleri temizlemek ve çıkarmak için emülsiyon sıvısından biraz dökün. Fotoğrafları bir temizlik pediyle yavaşça daire çizerek silin. En son kurumasını bekleyin. Son olarak eski hatıralarla bol fotoğraflarınızı kuru bir ortamda saklayın.

Bu yazımızda Fotoğrafta Oluşan Lekeler Nasıl Temizlenir konusunu işledik. Son olarak diğer yazılarımıza anasayfamızdan göz atabilirsiniz.