Sabahları erken, keyifsiz, halsiz, yorgun veya üzgün halde kalkmak dünyada ki en zor şey diyebiliriz. Uyku düzeni konusu açıldı mı günlük en az 7 ila 8 saat arası uyumanın gerekli olduğunu çok duyuyoruz. Hele ki havaların soğuk olduğu zamanlarda ve mevsim geçişlerinde bizim için korkunç bir hal alıyor. Bu yüzden sabahları dinç ve enerjik kalkmak bize birçok fayda sağlayacaktır. Bu nedenle bu yazımızda Sabahları Uyanamıyorum Dinç Kalkmak İçin Ne Yapmalıyız konusunu ele aldık.

Sabahları erken kalkmak ve üstüne üstlük bitkin kalkmak çoğu insan için çok zor bir durum. Alarm kurmadan sabahları uyanıp ve dinç, enerjik bir şekilde kalkmak sizin elinizde. Birkaç yöntem ile sabahları eziyet çekmenize son verebilirsiniz. En önemli detay ise kaçta yatıp uyursanız uyuyun erken kalmak zorundasınız. Bu yüzden kaliteli ve derin bir uyku çekerseniz, sabahları yorgun ve bitkin bir şekilde olmadan kalkabilirsiniz. Sabahları erken kalkmak ve yorgun hissetmemek için birçok yöntem var. Kısacası gelin birlikte neler yapabiliriz bakalım.

Dinç Uyanmak İçin Ne Yapmalıyız

Sabahları Dinç ve Zinde Kalkmanın Püf Noktaları

1- Uyku İçin Kendinize Yeterli Bir Süre Belirleyin

İhtiyacınız olan uyku süresi kişiden kişiye göre değişiyor. Tabiki de ertesi güne daha dinç kalkmak için 7-8 saat gibi bir uyku almanız daha dinç kalkmanızda yardımcı olacaktır.

2- Yatmadan Önce Kahve, Çikolata ve Ağır Yemekler Tüketmeyin

Eğer derin ve kaliteli uyku çekmek istiyorsanız yatmadan önce kahve ve çikolata tüketmeyin. Uykunuzda aldığınız enerjiyi düşürecektir ve sabahları dinç kalkmanızı engelleyecektir.

3- Hafta Sonlarıda Dahil Aynı Saatte Yatıp Kalkmayı Deneyin

Hafta içi kendinize bir rutin belirleyip kendinizi alıştırıyorsunuz. Fakat bunu hafta sonuda bozmamaya gayret gösterin. Böyle sabahları dinç kalkmanız mümkün olacak.

4- Bol Bol Su İçin

Yatmadan önce bol bol su içmeniz gece terlediğinizde vücudunuzda kaybettiğiniz suyu yenileyecektir. Derin uyku almanızı sağlayacaktır. Ayrıca uyandığınızda susuz kalmamak sizi direkt etkiliyor.

5- Uyumadan Önce Eğlendiğiniz Bir Şeyler Yapın Mesela Dergi veya Kitap Okumak

Uyumadan önce sevdiğiniz bir yazı, kitap veya dergi okumanız sizi rahatlatacaktır. Güzel bir uyku çekip, dinç kalkmanızı sağlayacak.

6- Telefonunuzu ve Alarmınızı Karşınıza Koyun Yanınızda Olmasın

Telefonunuzu veya alarmınızı uzağa koymak biranda dinç bir şekilde kalkmanızı sağlar. Yanınızda olursa alarm erteleyerek uykuya teslim olursunuz.

7- Uyurken veya Uyandığınız da Sizi Mutlu Edecek Şeyler Düşünün

İyi ve derin bir uyku çekmek için sizi mutlu edecek şeyler düşünün. Böylece uyandığınızda pozitif ve dinç olabilirsiniz. Pozitif şeylerle uykunuzu taçlandırın.

8- Uyumadan Önce Tuvalete Gidin

Uykudan önce tuvalete gitmeniz rahat uyku ve kesintisiz uyumanızı sağlar.

Sabahları Dinç Uyanmak İçin Kaç Saat Uyumalı

Sabahları dinç kalkmak için kendinize yeterli uyku süresi ayarlayın. Kişiler arası fark göstersede sabahları dinç kalkmak için 7-8 saat uyumanız gerekiyor.

Sabahları Uyanamıyorum Dinç Kalkmak İçin Ne Yapmalıyız konusunu işledik. Son olarak diğer yazılarımıza anasayfamızdan göz atabilirsiniz.