Neredeyse günümüzde birçok kişi işini bilgisayarda hallediyor. Bu nedenle bilgisayar kullanıcılarının olmazsa olmazı ekipmanlarından biri mousedir. Bilgisayarda yaptığınız herhangi bir işlemi mouse ile yapmak size hız ve zaman kazandıracaktır. Eğer kullandığınız mouse ihtiyaçlarınıza uygun ve kaliteli ise işinizi daha hızlı hallediyor ve bunu keyifli bir halde yapıyorsunuz. Bu sebeple bu yazımızda Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunu ele aldık. Bilgisayar başında iş yapanlar, oyun oynayanlar veya tasarım yapanlar için mouse alırken nelere dikkat edilmeli.

Öncelikle size en uygun mouse modelini seçebilmek için öncelikle alacağınız mouseyi ne için ve nerede kullanacağınız çok önemli. Kullanacağınız alanı ilk olarak belirlemeniz gerekiyor. Çünkü ofis çalışanları için genelde ortama DPI değerlerine sahip kablosuz modeller tercih ediliyor. Oyuncular içinse DPI değerlerine sahip ve kaliteli mouseler tercih edilip, üretiliyor. Mouse seçiminizde en önemli husus DPI değeridir. DPI nedir, ne anlama gelir onuda açıklayacağız. Son olarak kullanıcağınız alana göre tercihler yapmaya özen gösterin.

Mouse DPI Nedir? DPI Açılımı ve Türkçe Anlamı Nedir?

Mouse seçiminde DPI çok önemlidir. Hele ki oyun oynayacaklar için en dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor. DPI açılımı “Dot Per Inch“dir. DPI Türkçe olarak “İnç Başına Düşen Nokta” deniliyor. Buda mouse duyarlılığını ölçmek için kullanılan bir terimdir. Fare çözünürlüğü olarakda bahsedilen bu terim, sahip olduğu sayı ne kadar yüksek olursa mousenin o noktaları o kadar iyi okuyabildiği sonucunu gösterir. Buda size oyunlar için büyük önem taşır. Böylece oyunlarda daha akıcı ve keyifli zaman geçerirsiniz. Bu sebeple birçok kişi DPI değerine dikkat ediyor.

Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İhiyaçlarınıza Uygun Seçmelisiniz
  Mouse türlerinde çok seçenek var. Bunlar kablolu ve kablosuz mouselar, mekanik mouselar, optik mouselar, lazer mouselar, dokunmatik mouselar ve bükülebilen mouselar gibi birçok seçenek bulunuyor. Böyle seçenekler varken sizin için en iyi seçim ihtiyaçlarını karşılayacak tarz olmalı. Bilgisayar programları kullanıyorsanız DPI değeri fazla olmayan bir mouse işinizi rahatlıkla görür. Oyun oynamak için ise DPI değeri yüksek mouse tercih edin.
 • Optik Mouse mi? Toplu Mouse mi?
  Optik mouselerin her geçtiğimiz gün kullanımı daha da çok artıyor. Bu nedenle toplu mouselerin üretimi kalmadı gibi bir şey diyebilirim. Optik mouselerin algılama ve tarama gücü daha iyidir.
 • Ergonomik (sağlık)
  Baktığınızda piyasada birçok farklı tasarımlarda mouselar bulunuyor. Seçim yapmanız da buda çok önemli bir detay. Çünkü elinize tam oturmayan yani rahat edemediğiniz mouse kullanırken rahat edemezsiniz. Buda keyif ve akıcılığı açısından problem yaratır. Uzun süreli kullanımlarda kesinlikle ağrı yapmamalı, parmaklarda rahatsızlık hissi vermemeli ve tutuş özelliklerini iyi olmasına dikkat edin.
 • Kablolu Mouse mi? Kablosuz Mouse mi?
  Bu ikisinin arasında kablolu ve kablosuz mouselerin kendilerine göre olumlu veya olumsuz özellikleri var. Kablolu mouselerin özelliği direk gücü bilgisayardan alıyor. Batarya veya pil gibi bir özelliği yok. Kısacası performans ve hız bakımından mouselar karşılaştırıldığında kablolu moselerin daha iyi olduğu söyleniyor. Ofis gibi veya çalışmalarda kablosuz daha rahat edebilirsiniz. Fakat oyun oynayacaksanız kablolu mouse tercih etmelisiniz.

Oyuncu Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gaming mouse yani diğer tanımı oyuncu mouse. Oyuncular ve oyun severler oyunun keyfini çıkarmak, kaliteli ve akıcı oynamak için yüksek donanımlı mouse tercih eder. Oyuncu mouseların en büyük amacı oyun oynarken kullanıcığa kolaylık sağlamasıdır. Bu sebeplede oyun deneyiminizi rahat yaşamak için mouse seçerken birkaç önemli husus var. Mesela alacağınız gaming mousenin ekran kartı çözünürlüğü ile uyumlu olması gerekiyor. Eğer uyuşma sağlanamazsa oyun içerisinde takılma ve kasma gibi sorunlar yaşanabilir. Bunun için uygun olmayan bir ekran çözünürlüğü ve mousenin hareketlerini yani hassasiyetini etkiler.

Birçok çeşit mouse türleri bulunuyor. Bazıları optik mouse bazıları da lazer sensörlü çalışıyor. Bu ikisiniz arasında rahatlıkla anlayabileceğiniz farklılıklar var. Bunlardan en önemlisi ise optik mouselar LED ışınlarını ile çalışır. Lazer mouselar ise kızıl ötesi ile çalışır. Bu nedenlede lazer mouselerin pürüzsüz alanlarda çalışmasını etkiler. Optik mouselerin ise ped ile kullanılması gerekir.

Mouselarin geneli sağ el kullanımı için yapılıyor. Yani çoğunluğu sağ el için uyumludur. Eğer siz solak iseniz, sol elle kullanacaksanız her ele uygun ergonomik mouse seçmelisiniz. Ne yazıkki piyasada çoğu mouseler ergonomik deniliyor. Fakat bunların hepsi doğru değil. O yüzden dikkatli ve araştırarak seçim yapmalısınız. Bunun en güvenilir yolu satın almadan önce denemek. En önemlisi de parmaklarınızın avuç içinizle uyumlu olması ergonomik olup olmadığını anlarsınız.

Kablosuz Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kablosuz mouse modelleri genelde taşınabildiği için rahatlık açısından tercih ediliyor. Bluetooth ve wireless teknolojilerinden üretiliyor. Genel de ofislerde ve bilgisayarda çalışanlar için tercih ediliyor. Çünkü diğer modellere göre daha çok minimal bir yapıya tasarıma sahip. Hemde kolayca taşınabilir. Kablosuz mouselar genelde 1000 ile 3000 DPI değerinde oluyor. Böylelikle basit oyunlarda ve günlük işlemlerde kullanabilirsiniz. İlk olarak seçerken bildiğiniz ve güvendiğiniz bir marka tercih etmeye özen gösterin. Pil ömrü ve mesafesi size uygun olmalı. Rahat kullanabilmeniz açısından. Son olarak bluetooth mouselar daha çok tercih edilmekte.

Klavye alırken dikkat etmeniz gerekenlere bakmak için tıklayın.

Oyuncu Mouse Özellikleri Nasıl Olmalı

Oyuncular için en önemli ekipmandır. Oyuncu mouse seçerken büyüklüğü ağırlığı ve tuşlarının hassasiyeti gibi etkenler dikkate alınmalıdır.

 • DPI (Dot Per Inc)
  Mouse hassasiyeti anlamına geliyor. Buda oyun içerisinde akıcı, anlık tıklama ve okuma sağlar. Keyifli bir oyun geçirmenizi sağlar. Oyuncu mousenin olması gereken DPI 3600 ile 5000 arası olmalı.
 • Tasarım
  Mouselar da tasarım olarak önemlidir. Hem görünüş olarak hemde elin oturmasına kadar birçok sebebi var. Oyuncu mouseların normal mouselara göre tasarımları daha farklıdır. En önemlisi ergonomik ve kaliteli bir oyuncu mouse seçmek.
 • Makro (Mouse Yazılımı)
  Sadece oyuncu mouseları için özel olarak üretilen bir yazılım şeklidir. Bu makro yazılımı sayesinde oyuncu mouselarında bulunan tuşların hassasiyetini ve diğer ayarlarını kendinize göre yapabilirsiniz. Bu nedenle makro özellikli mouse seçmelisiniz.
 • Tuş Çeşitliliği
  Normal mouselara göre daha çok tuş seçeneği ile üretiliyor. Bu eklene tuşlar ile daha çok fonksiyon ekleniyor. Klavye ile yapmanız gereken bir şeyi mouse ile yapabiliyorsunuz.
 • Oyuncu Mouseleri Kablolu Tercih Edin
  Kablolu kablosuza göre daha hızlı ve verilerin bilgisayara işlenmesini sağlar. Bu nedenlede daha akıcı ve keyifli bir oyun geçirirsiniz.

Bu yazımızda Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunu yazdık.