Mutfakta en çok kullanılan eşyalardan biri bıçak ve masalarımızdan eksik olmayan kaşık ve çatallar zaman içinde paslanıyor. Buda hem çirkin bir görüntü hemde sağlık açısından iyi bir şey değil. Bunu güzelce temizleyerek pas lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bizde bu yazımızda Çatal Bıçak Üzerindeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar konusunu ele aldık. Sevdiğiniz çatal kaşık ve bıçak setlerinizden vazgeçmek istemiyor olabilirsiniz. Bu nedenle de birkaç yöntem ile pas lekelerinden kurtulabilirsiniz. Çünkü üzerinde pas lekesi bulunan bıçaklar iyi kesse bile kullanmanızı engeller. Böylece istediğiniz gibi kullanamazsınız. Bu sebeple pas lekelerini çıkarmak mümkün.

Paslanan Çatal Bıçak Nasıl Temizlenir

Paslanan Metal Eşyalarınıza Uygulayabileceğiniz Pratik Yöntemler

  • Sirke
    Pas lekesi bulunan çatal, kaşık ve bıçakları bir kabın içerisine koyun. Daha sonrasında üzerine çıkacak kadar hepsi içerisinde kalacak kadar sirke dökün. Ardından bu 1 saat boyunca dursun. Beklettikten sonra bol su ile durulayın ve ardından temiz bir bez ile silin.
  • Limon Suyu ve Tuz
    Paslanan metal eşyanız için 1 limonu kesin ve suyunu sıkın. Sonra üzerine 1 çay kaşığı tuz dökün. Ardından bir kabın içerisinde paslanan çatal, kaşık ve bıçağı limon ve tuz ile kabın içeriside ovalayın. 1 saat bekleyin. Sonrasında kullanmadığınız bir diş fırçası ile fırçalayın. Son olarak bol su ile durulayın ve temiz bir bezle silin.
  • Karbonat
    Temiz bir bez veya eski giymediğiniz bir atletten bile bez yapabilirsiniz. Daha sonrasında bezi su ile ıslatın. Islak yerin üzerine karbonat dökün. Karbonatlı bez ile paslanan metal eşyanızı ovalayarak silin. Güzelce ovalayıp yaptıktan sonra bol su ile durulayın.

Catal Kaşık ve Bıçak Neden Paslanır

Her çatal, kaşık ve bıçaklarda paslanma olabilir. Bunun nedeni pas metalin oksitlenmesiyle oluşabiliyor. Bu nedenle tüm metal eşyalarınızı her zaman kuru tutmaya çalışın. Islak veya nemli bırakmayın. Bu paslanmaya yol açar. Islak ve nem oluşumunu engellemek için her yıkamadan sonra çatal, kasıl ve bıçakları kuru bir bez ile silin. Metal eşyaları seri ve kuru ortam tutmanızda paslanmasını engelleyecektir.

Bu yazımızda Çatal Bıçak Üzerindeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar konusunu işledik. Son olarak diğer yazılarımıza anasayfamızdan göz atabilirsiniz.