Herkes tabikide erkek veya kadın farketmeksizin güzel bir cilde sahip olmak ister. Ölü derilerden, oluşan kırışıklıklar, siyah noktalar ve sivilce dertlerinden kurtulmak ister. Bunun içinde doğru ve bilinçli bir şekilde cilt bakımlarıyla destekleyebiliriz. İlla güzellik merkezlerine gidiyim kırışıklıklardan kurtulayım diye düşünmeyin. Evde yapacağınız doğal pratik yöntemlerlede işinizi kolaylaştıracaksınız. Bunun için bu yazımızda Evde Pratik ve Kolay Cilt Bakımı Nasıl Yapılır konusunu ele aldık. Bu pratik yöntemler ile akne, sivilce, kırışıklık ve ölü derilerden doğal karışımlarla kurtulacaksınız.

Cildiniz sadece genetik yönden etkilenmez. Cilt sağlığı da çok önemli. Beslenme bozuklukları, alkol, sigara, uyku problemleri ve çevresel faktörlerde cildi etkiler ve yıpratır. Daha çabuk yaşlanmanıza sebep olabilir. Bu nedenle Evde Cilt Bakımı çok önemli bir hal alıyor. Pratik ve doğal yöntemler ile Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? sorusunun bütün cevaplarını burada bulabileceksiniz.

Evde Cilt Bakımı Maskeleri Nasıl Yapılır

Evde Doğal Yöntemlerle Uygulayabileceğiniz Cilt Bakımı

1- Maden Suyu

Maden suyu cildi temizlemede ve arındırmada birebir yöntem. Cildinizi yüzünüzü maden suyu ile temizleyerek bakımınıza hazır hale getirebilirsiniz.

2- Sirke Toniği

Sirke Cildi temizlemede ve ferah bir cilt için önerilir. Bir kaba 2 su bardağı su dökün ve içerisine 1 yemek kaşığı sirke ekleyin. Ardından her gün yüzünüzü yıkayın.

3- Yoğurt ve Limon Maskesi

Yoğurt ve limon maskesi erkek veya kadın farketmez cilt problemleri yaşayanlar için birebir bir yöntemdir. Siyah noktalar ve sivilcelere kullanabilirsiniz. Bunun için sadece 1 kase yoğurt ve 1 adet limon lazım. 1 kase yoğurtun içine limonu sıkın ve karıştırın. Ardından yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin ve iyice durulayın.

4- Şeker ve Zeytinyağı Peelingi

Zeytinyağı ve şeker peelingi maskesini karma veya kuru ciltler için kullanabilirsiniz. Zeytinyağı herkesin bildiği gibi cildi parlatır, yeniler ve nemlendirir. Çok yararlı bir yöntem. Özellikle kuru ciltlerde kullanmalısınız. Bir kase içerisine toz şekeri dökün ve ardından zeytinyağı ekleyin. Daha sonra iyice karıştırın. Yuvarlak yani daire çekerek cildinize masaj yaparmış gibi sürün. Daha sonra güzelce durulayın. Bu yöntem cildinizi sıkılaştırır, ölü deriden arındırır ve nemlendirir.

5- Yaş/Kuru Maya ve Süt Maskesi

Yaş maya ve kuru maya ciltlerde germe ve gençleştirme için güzel bir yöntem olduğunu biliyoruz. Gençlerde yani genç ciltlerde 15 günde 1, ilerki yaşlar için yaş almış ciltlerde ise haftada 1 uygulayabilirsiniz. Maya Maskesinin gençleştirme özelliğini fark edeceksiniz. Kuru ve Karma Ciltler için kullanabilirsiniz.

Yaş veya Kuru Maya ve Süt Maskesi Yapılışı
Yapmanız için 1 yemeş kaşığı evde hangisi varsa yaş yada kuru maya ve 2 yemek kaşığı süt gerekli.
2 yemek kaşığı sütün içerisine 1 yemek kaşığı mayayı ekleyin ve karıştırın. Losyon yani krem kıvamına geldikten sonra göz altınız dahil tüm yüzünüze sürün. 20 veya 30 dakika bekletin. Yumuşadıktan sonra yani cildinizi iyice gerdikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Evdeki Malzemelerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

6- Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskesi tüm ciltler için yapabilirsiniz. Yumurta akının cilde faydaları çoktur. En çok tüketilen besinler arasında yer alıyor. Yumurta akı maskesi gözenekleri küçültür, kırışıklıkları açar, cildi sıkılaştırır, akne, sivilce ve siyah noktaları azaltır. Evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
Yumurtanın akını sarısı ile ayırın. Ayırdıktan sonra köpürene kadar karıştırın. Yaptıktan sonra göz altınız dahil yüzünüze sürün. 20 ve 30 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.
Yumurta akı maskesini haftada 1 veya 15 günde 1 uygulayabilirsiniz.

7- Kahve Telvesi

Kahve vücut ve cilt için canlandırma etkisi ile kolay ve pratik bir yöntem. Kahve peelingi ile cildi ölü derilerden arındırır ve cildi canlandırır.

8- Karbonat ve Yoğurt Maskesi

Bu maske siyah noktalar için birebir. 1 çay kaşığı karbonatı 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Ardından yüzünüze sürün. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

9- Bal Maskesi

Bal maskesi çok kolay bir yöntem. Balı yüzünüze sürün ve 30 dakika bekleyin. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Pürüzsüz yapma özelliği ile cildinize faydalarını göreceksiniz.

10- Salatalık Maskesi

Salatalığı yuvarlak şekilde dilimleyiz ve yüzünüze yerleştirin. En çok bilinen yöntemler arasında yer alıyor.

11- Muz Maskesi

Muz maskesi kuru ciltler için nemlendirmede yardımcı olur. Bir muzun çeyreği, bir çay kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurdu ezerek karıştırın. Yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyip, iyice durulayın.

Bu yazımızda Evde Pratik ve Kolay Cilt Bakımı Nasıl Yapılır yazdık. Son olarak diğer yazılarımıza anasayfamızdan göz atabilirsiniz.